Kafkaslar'da tarihi değiştirecek imza

Türkiye ile Ermenistan arasında ilişkileri normalleştirecek tarihi protokol bugün Zürih'te imzalanıyor Törene ABD Dışişleri Bakanı Clinton da Edward katılacak

Türkiye ile Ermenistan arasında ilişkilerin normalizasyonunu kapsayan iki tarihi protokole imza bugün Zürih Üniversitesi'nin Paleontoloji Enstitüsü'nde atılacak. Öğrencilerin dün yemek yediği salon bugün tarihi imzaya ev sahipliği yapacak.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Ermenistan Dışişleri Bakanı Edward Nalbantyan'ın imza atacağı törene arabulucu İsviçre Dışişleri Bakanı Calmy Rey'in yanı sıra ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner, Slovenya Dışişleri Bakanı Samuel Zbogar ve AB Yüksek Temsilcisi Javier Solana katılacak. Kritik imza öncesinde Davutoğlu, Azeri meslektaşı Memedyarov ile görüştü. Davutoğlu gün boyunca Bakü'nün bakışına dair bilgi alırken, Minsk Grubu'nun değerlendirmesi de diplomatik kanallardan Dışişleri'ne ulaştı.Kaynaklar, Laçin Koridoru konusunda Kişinev'de yapıcı ve ciddi görüşmelerin yapıldığını belirtirken, Ermenistan- Türkiye mutabakatı öncesinde Ermenistan'ın imzaya yanaşmayacağını belirtti. Kişinev'de Sarkisyan ile bir araya gelen Aliyev'in görüşmesine dair bilgi istendi.
İMZA ÜNİVERSİTEDE
İmza, Zürih Üniversitesi'nin Paleontoloji Enstitüsü'nün ana salonunda atılacak. SABAH'ın dün gezdiği ve öğrencilerin buluşma mekânı olan avluda tarihi imza için hazırlıklara başlanmıştı. Dünyanın gözünün çevrileceği kampusta bir de müze bulunuyor ve bu müzenin en büyük müdavimleri ise çocuklar. Eski çağlardan günümüze hayvanların dondurulmuş halinin sergilendiği müze dün hem çocukları hem de bilim adamlarının buluşma yeriydi. Liderlerin gireceği kampusta ise "1911-1914 halkların isteğiyle" yazısı duvara kazınmıştı. Türkiye ile Ermenistan arasında İsviçre'nin arabuluculuğunda görüşmeler Eylül 2007'de Bern'de dönemin müsteşarı Ertuğrul Apakan'la başladı. Taraflar uzun süre İsviçre'de daha sonra da Münih, New York, Prag gibi uluslararası platformlarda buluştu. Ancak iki ülke arasındaki ilk görüşme süreci 2000'de New York'ta başlamış.

BİZE ULAŞIN