Dışişleri'nden İsrail açıklaması

Dışişleri Bakanlığı, Anadolu Kartalı Tatbikatının uluslararası bölümünün ertelenmesinden siyasi bir anlam ve sonuç çıkarmanın doğru olmadığını, bu çerçevede İsrailli yetkililere atfen basında yer alan değerlendirmelerin kabulünün mümkün olmadığını belirtirken, İsrailli yetkilileri açıklama ve tutumlarında aklıselime davet etti.

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, 2001 yılından bu yana düzenli olarak yapılan Anadolu Kartalı Tatbikatı'nın, Türk Hava Kuvvetlerinin planladığı senaryo kapsamında icra edilen uluslararası katılımlara açık bir Türk tatbikatı olduğu, yılın değişik dönemlerine yayılarak safhalar halinde gerçekleştirildiği belirtildi.

İlk iki safhası başarıyla gerçekleştirilen tatbikatın bu yıl 12-23 Ekim 2009 tarihlerinde yapılması planlanan üçüncü safhasının uluslararası bölümünün diğer katılımcı ülkelerle bilistişare ertelendiği ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Ancak, tatbikat milli bir faaliyet olarak icra edilmektedir. Keyfiyet esasen Genelkurmay Başkanlığımızın internet sitesinden de kamuoyuna duyurulmuştur. Dolayısıyla, tatbikatın uluslararası bölümünün ertelenmesinden siyasi bir anlam ve sonuç çıkartılması doğru değildir.

Bu çerçevede, İsrailli yetkililere atfen basında yer alan değerlendirme ve yorumların kabulü de mümkün değildir. İsrailli yetkilileri açıklama ve tutumlarında aklıselime davet ediyoruz."


BİZE ULAŞIN