Ergenekon davasına AB'nin tavrı değişiyor

Geçen yılki raporunda Ergenekon davası için yorum yapmayan AB Komisyonu'nun yeni taslak raporunda davadan övgüyle bahsediliyor

  1. Haberler
  2. Gündem
Pazartesi 12.10.2009 ABONE OL
AB Komisyonu, 14 Ekim'de açıklayacağı İlerleme Raporu'nda Türkiye'nin sivilleşme ve demokratikleşme adımlarına tam destek vererek, 1980 askeri müdahalesinin ardından kaleme alınan mevcut anayasanın değiştirilmesini isteyecek. İlerleme Raporu taslağında, "Ergenekon" davasıyla Türkiye'nin "tarihinde ilk kez bir darbe girişimini soruşturduğu" belirtiliyor ve bu süreçte demokratik yollarla seçilmiş hükümeti devirmeye çalışmakla suçlanan örgüte ait cephane ve silahların ele geçirildiğine dikkat çekiliyor. Taslak belgede, "demokratik kurumları istikrarsızlığa sürüklemeyi hedefleyen" yapılanmaya yönelik "Türkiye tarihinin en kapsamlı soruşturmasında", eski Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök'ün "kendi isteğiyle tanık olarak ifade verdiği" hatırlatılıyor. İlerleme Raporu taslağında, "Bu dava, demokratik kurumların doğru işleyişine ve hukukun üstünlüğüne güveni artırmak için Türkiye'ye bir fırsat sunuyor" deniliyor. AB Komisyonu, geçen yılki raporunda "Ergenekon" davasına değinirken, sadece gelişmeleri aktarmayı tercih ederek, yorum yapmaktan kaçınmıştı. AB kaynakları, Komisyonun tavır değişikliğinde Türkiye'nin birçok bölgesinde ele geçirilen silahların ve diğer önemli delillerin etkili olduğunu belirtiyor. Belgede, Türk Silahlı Kuvvetlerinin "siyaseti etkilemeyi sürdürdüğü" iddia edilirken, "üst düzey ordu mensuplarının birçok fırsatta etnisite, Güneydoğu, laiklik ve siyasi partiler gibi iç ve dış politika konularında görüş açıklaması" eleştiriliyor.

PROTOKOL ÖVGÜSÜ
İlerleme Raporu'nda ayrıca, Türkiye- Ermenistan arasında protokollerin imzalanmasına ilişkin övgüde bulunulacak. İki ülke ilişkilerini normalleştirmeyi amaçlayan bu protokoller, son dakikada rapora eklenecek en önemli unsurlardan biri olacak. AB'nin raporunda, Türkiye'nin bu adımından dolayı memnuniyeti dile getirerek, bir an önce protokollerin uygulamaya geçirilmesi çağrısında bulunması bekleniyor. AB kaynakları bu adımı, Türkiye'nin AB müzakerelerinde önemli bir aşamanın bir parçası olarak gördüklerini belirterek, bir an önce Türkiye-Ermenistan sınırının açılması beklentilerini dile getirdiler.