Gül: Bir buzdağı ertesi gün erimez

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Zürih'teki tarihi zirvede yaşanan krizi değerlendirirken, "Buharlaşma hemen olmaz, bir buzdağı ertesi gün erimez. Dünkü protokol de bunun bir göstergesidir. Bu tip gecikmeler bu tip büyük olaylarda zaman zaman olur, onlara çok takılmamak lazım" dedi. Dün Kayseri'de bir törene katılan Gül, gazetecilerin sorusu üzerine Türkiye'nin Kafkaslar'da komşularıyla güven ve istikrara dayalı bir işbirliği anlayışı geliştirmeye çalıştığını, bunun için önemli adımlar atıldığını söyledi. Türkiye ile Ermenistan, Azerbaycan ile Ermenistan ilişkilerinin normalleşmesi, Gürcistan'daki sorunların bitmesinin, geniş ölçekte bakıldığında büyük bir işbirliği alanı ortaya çıkaracağını vurgulayan Gül, şöyle devam etti: "Tabii ki zor konular bir anda kolaylaşmaz. Buharlaşma hemen olmaz, bir buzdağı ertesi gün erimez. Zaman zaman zorluklar olacaktır ama niyetler ve iradeler gayet açık, sağlam olunca neticeye de ulaşılır. Netice dediğim, bütün Kafkaslarda iş birliği ortamının ortaya çıkması, bütün güvenlik sorunlarının çözülmesidir. Bununla ilgili çalışmalar adım adım sürüyor. Bazen yavaşlar bazen hızlanır. Ama önemli olan işlerin bu yönde istikamete girmesidir. Dünkü protokol de bunun adımlarından birisidir. Gecikme, bu tür büyük olaylarda her zaman olur. Onlara çok takılmamak lazım. Büyük ölçekten bakmak lazım ve herkesin bu işleri kolaylaştırıcı yönde çalışmalar yapması lazım! Ümit ederim ki bütün bunlar nihai neticeye ulaşır."

'KOŞULSUZ GİTMİŞTİM'
Gül, Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan'ın, çarşamba günü Bursa'da oynanacak milli maça gelip gelmeyeceği konusunda kendisine cevap ulaşıp ulaşmadığının sorulması üzerine de "Ben koşul ileri sürmeden gitmiştim. Ümit ediyorum aynı şekilde Sayın Sarkisyan da gelir. Ben nasıl son günde açıklamışsam, daha vakit var, onlar da günü geldiğinde açıklar" yanıtı verdi.

TERÖRÜ ARKADA BIRAKACAĞIZ

Cumhurbaşkanı Gül, katıldığı Kayseri Sanayi Odasınca düzenlenen "2009 Sanayi Gecesi"nde de "Terörü kesinlikle arkamızda bırakacağız" dedi ve şöyle konuştu: "Bunun uluslararası ve bölgesel şartları oluştu. Türkiye, kararlıdır, enerjisini boşa harcamayaca, kalkınma için harcayacaktır. Onun için hepimiz iyi niyetli olarak seferber olmalı, el birliği içinde olmalıyız. Günlük tartışmalar olacaktır. Milli meselelerde dayanışma içinde olmalıyız." İş adamlarına 'yabancı şirketlerle evlilik çağrısı' yapan Gül, Paris ziyaretinden söz ederken ise 'İstanbul ve Anadolu'yu biliyorum" diyen Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy'yi Türkiye'deki değişimi anlayabilmesi için davet ettiğini söyledi.

BİZE ULAŞIN