Ankara'da domuz gribi paniği

Sağlık Bakanlığı, Ankara'da bir ilköğretim okulunda, yakın dönemde yurt dışı seyahatinden dönen, öğrencilerle teması olan ve hastalık belirtileri ortaya çıkan bir öğrenciden alınan numunede pandemik A (H1N1) virüsü tespit edildiğini bildirdi.

Böylelikle ülkede vaka sayısının 477'ye, yerli vaka sayısının da 160'a ulaştığı açıklandı.

Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, şöyle denildi:

''Ankara'da bir ilköğretim okulunda, yakın dönemde yurt dışı seyahatinden dönen öğrencilerle teması olan ve hastalık belirtileri ortaya çıkan bir öğrenciden alınan numunede pandemik A (H1N1) virüsü tespit edilmiştir. Böylelikle ülkemizde vaka sayısı 477'ye ve yerli vaka sayısı da 160'a ulaşmıştır.''

Öğrencinin genel durumunun iyi olduğu, evinde izole edilerek tedavisine başlandığı kaydedilen açıklamada, ''Bu vaka ile temaslı olan kişilerden alınan numuneler ulusal referans laboratuvarımız olan Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi viroloji laboratuvarında çalışılmakta olup sonuçları kamuoyu ile paylaşılacaktır'' bilgisine yer verildi.

''ŞİMDİLİK HERHANGİ BİR TATİL SÖZ KONUSU DEĞİL''

Ankara Valisi Kemal Önal, bir öğrencide domuz gribi virüsüne rastlanan Özel Bilkent İlköğretim Okulu'nda eğitim ve öğretimin devam edeceğini, şimdilik okulun tatil edilmesinin söz konusu olmadığını bildirdi.

Önal yaptığı açıklamada, domuz gribi virüsü tespit edilen 7. sınıf öğrencisi B.T'nin temas ettiği öğrencilerin 7'sinden alınan numunelerin Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi'ndeki laboratuvarda incelendiğini, bununla ilgili sonuçların henüz alınmadığını söyledi.

Söz konusu okulda eğitim ve öğretimin devam edeceğini belirten Önal, ''Şimdilik herhangi bir tatil söz konusu değil'' dedi.

Öte yandan, Özel Bilkent İlköğretim Okulu'nun internet sitesinde yer alan açıklamada, okulun yarın tatil olmadığı bildirildi.

Bu arada, domuz gribi virüsü tespit edilen öğrencinin geçtiğimiz haftalarda İskoçya'da bir yaz okuluna katıldığı, virüsü buradan kapmış olabileceği tahmin ediliyor.

BİZE ULAŞIN