Avukatı: Cem Uzan Fransa'ya sığındı

Hakkında davalar süren Cem Uzan'ın avukatı Çığgın, müvekkilinin Fransa'dan siyasi sığınma talebinde bulunduğunu ve bu isteğinin kabul edildiğini iddia etti

Genç Parti lideri ve işadamı Cem Uzan, "2003 yılının Haziran ayında başlayan ve bugüne kadar aralıksız sürdürülen siyasi linç kampanyası" na uğradığı iddiasıyla Fransa'ya sığındı. Uzan'ın Fransa'ya siyasi iltica ettiği bilgisini haber merkezlerine yazılı olarak geçen avukatı Şaylan Çığgın, haberi SABAH'a doğruladı. Avukat Çığgın, Fransa'nın müvekkili Cem Uzan'ın siyasi iltica talebini tanıdığını öne sürerken Türk Büyükelçiliği'nden yetkililer, sığınma prosedürlerinin 6 ay ile 2 yıl içinde sonuçlandırıldığını hatırlattılar ve Fransa'nın eğer varsa böyle bir talebi kabul ettiği iddiasını gerçekçi bulmadıklarını söylediler. Büyükelçilik yetkilileri, Cenevre Antlaşması gereğince sığınmacının ülkesine bilgi verilmediğini hatırlatırken istihbarat birimlerinden edinilen bilgiye göre de her siyasi sığınmacının kaydı olması gereken mülteciler bürosunda Uzan'ın kaydı bulunmuyor. İstihbarat kaynaklarına göre Cem Uzan'ın "5 Ekim 2009 ile 4 Ocak 2010'a kadar üç aylık oturma izni kabul edildi." Oturma izni, üç ayın sonunda başvuru halinde yeniden uzatılabiliyor.

AÇIKLAMANIN TAM METNİ

Avukat Çığgın'ın, Fransa'nın Cem Uzan'a siyasi sığınma hakkı verdiğini iddia ettiği 'Fransa Devleti Cem Uzan'a siyasi sığınma hakkı tanıdı" başlıklı yazılı açıklaması şöyle: "Cem Uzan, 2003 senesinin Haziran ayında başlayan ve bugüne kadar aralıksız olarak sürdürülen siyasi linç kampanyası nedeniyle büyük sıkıntılar yaşamıştır. Siyasi baskı ve zorlamalar ile seneler sonra bile kendisine ve küçük çocuklarına karşı açılan suni davalar ile uğraşmak zorunda bırakılmıştır. Cem Uzan hiç haketmediği halde kendisine yaşatılan bunca sıkıntıdan sonra Fransa'nın siyasi sığınma hakkı vermesinden dolayı Fransa'ya büyük bir minnet duymaktadır. Dünyanın en önemli devletlerinden Fransa tarafından Cem Uzan'a siyasi sığınma hakkı tanınmış olması son derece önemlidir. Cem Uzan bundan sonraki yaşamını Fransa'da devam ettirecektir." Genç Parti internet sitesinde ise olayın ardından şöyle yorumlar yapıldı: "Uğurlar olsun sevdalı yüreklere", "Bu film burada bitmez."

TMSF TUTUKLAMA İSTEMİŞTİ
Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) avukatları, Cem Uzan'ın iki ayrı davadan yargılandığı İstanbul 8'inci Ağır Ceza Mahkemesi'ne sunduğu dilekçede, yurt dışına kaçtığı konusunun basında haberler yer aldığını, duruşmalara da gelmediğini belirterek "kaçma ihtimali"ne karşı tutuklama talep etmişti. Mahkeme ise gazete haberleri dışında 'maddi delil' sunulmadığını ifade ederek talebi reddetmiş, taleplerin 10 Kasım tarihindeki duruşmada tekrar değerlendirileceğini ifade etmişti. Söz konusu mahkemedeki davada Cem Uzan, annesi Melahat Uzan ve kardeşi Ayşegül Akay Uzan'ın özel banka parasını zimmete geçirmek suçundan 12'şer yıldan az olmamak üzere hapisle cezalandırılması isteniyor. Aynı mahkemede görülen off-shore davasında Uzan'ın "suç işlemek için örgüt kurmak, nitelikli dolandırıcılık ve devlete karşı dolandırıcılık suçlarından 9 yıldan 31yıla kadar hapis isteniyor. İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada ise Cem, Kemal, Yavuz ve Hakan Uzan'ın da aralarında bulunduğu toplam 48 sanığın "hileli iflas" suçundan 3 yıldan 8 yıla kadar hapisleri talep ediliyor.

Duygu LELOĞLU-Işınsu KAYGUSUZ-Orhan YURTSEVER / SABAH

BİZE ULAŞIN