Düğüne değil, adam vurmaya gidiyordum

Dink cinayeti duruşmasında, "Cinayet silahını hatırladın mı" diye sorulan sanık Ogün Samast bu yanıtı verdi. "Avukatlar dersine çalışmış" diyen Erhan Tuncel'e ise mahkeme başkanı sert çıktı

  1. Haberler
  2. Gündem
Pazartesi 13.10.2009 ABONE OL
AGOS Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin 5'i tutuklu 20 sanık hakkında açılan davanın dünkü 11'inci duruşmasına, adli emanetten mahkeme salonuna getirilen cinayet aleti tabanca damgasını vurdu. Avukatların sorusu üzerine zanlı Ogün Samast, "Düğüne değil, adam öldürmeye gidiyorum, silahı nereden hatırlayayım" diye yanıt verdi. İstanbul 14'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada, tutuklu sanıklardan Ogün Samast, Erhan Tuncel, Yasin Hayal, Ahmet İskender ve Ersin Yolcu hazır bulundu. Sanık Erhan Tuncel'in MSN görüşme içeriklerinin Microsoft tarafından gönderilmemesi üzerine söz alan avukat Bahri Belen, içerik için İstanbul ABD Başkonsolosluğu'na yazı yazılmasını talep etti. Polis memuru tanık Ahmet Kurt'un talimatla alınan ifadesinde ise "Orhan Pamuk'a saldırı yapılacağı ihbarları geliyordu" dediği vurgulandı. Dink'in avukatları, ihbarla ilgili Yasin Hayal bağlantısına ilişkin çalışma yapılıp yapılmadığının belirlenmesini istedi.

'TAHRİK EDİCİ KONUŞMA!..'

Bu arada Mahkeme Başkanı Erkan Canak'ın, doğru oturması için uyardığı Erhan Tuncel, tanık Ahmet Kurt'un ifadesine ilişkin "Beyanları kısmen doğrudur" dedi. Tuncel ile avukatlardan Fethiye Çetin arasında ise tartışma çıktı. Çetin'in "Konuşmalarınızda Samast'ın adı geçti mi" diye sorunca Tuncel, "Avukatlar derslerine çok iyi çalışmışlar" karşılığını verdi. Araya giren Başkanı Canak, "Tahrik edici konuşmalar yapma gözünü seveyim. Ben de gözünü seveyim deyince yanlış anlaşılıyor. Ağzım alışmış" dedi. Daha sonra cinayette kullanılan adli emanetteki el yapımı tabanca duruşma salonuna getirildi.

SAMAST: HATIRLAMIYORUM

Avukat Arzu Becerik'in "Tabanca nasıldı?" sorusuna Samast, "Hatırlamıyorum" diye cevap verdi. "Bu silahı ilk olarak ne zaman eline aldın" sorusuna ise şöyle yanıt verdi: "Olaydan bir iki ay öncesinde bir kere elime aldım. Sonra da Yasin'e verdim. 3 yıl geçti. İlk kez kullandığım silahı nasıl hatırlayayım?.. Silahı elime verin. O zaman size söyleyeyim rengini, şeklini." Avukat Bahri Belen, "Sen o gün silahı eline alıp kararlı bir şekilde Agos'a gittin" deyince de Samast araya girerek "Yok kararlı değildim" şeklinde konuştu.

'SİLAHI BELİME YASİN KOYDU'
Samast ardından, "Ben oraya düğüne gitmiyordum ki silah ne güzelmiş diye bakayım. Adam öldürmeye gidiyordum. Hatırlamak zorunda mıyım Allah Allah" deyince Başkan Canak "Kapris yapma. Anlatacaksan anlat" diye çıkıştı. "Atış talimi yaptığınız tabancayla Yasin'in, İstanbul'a giderken beline soktuğu silah aynı mıydı" sorusuna Samast, "Onu Yasin'e sorun. Silahı hazırlayıp berberde belime koyan odur" dedi. Samast'ın bu sözlerinden sonra salona alınan Yasin Hayal de "Silah, siyah renkli 8 artı bir, 9 kapasiteli bir silah idi. Mermileri Ege Denizi'nde gemi kazasında ölen Ömer Polatoğlu'ndan satın aldım. Ogün Samast ile birlikte atış talimine gittik" dedi. Bir avukatın "Sen 17 yaşındaki bir çocuğa nasıl güvendin de eline silah verdin" sorusuna Hayal, "Ogün'ün yapacağı sadece tetiğe basmaktı. O kadar ince düşünmedim" dedi.

'PASLANMIŞ BU'
Ardından silah önce Ogün Samast'a verildi. Emniyetinin çalışıp çalışmadığını kontrol eden Samast, "Paslanmış. Üzerinde çizikler var. Bu silahtı" dedi. Yasin Hayal de "Yüzde yüz o silahtı" dedi. Ahmet İskender, Ersin Yolcu ile Erhan Tuncel'e de silahla ilgili sorular soruldu. İskender ve Yolcu, "Silah siyah renkti" derken Ahmet İskender, "Yasin, Ogün'ün beline sokarken gördüm" dedi. Savcı'nın Yolcu ve İskender'in tahliyesi yönünde görüş bildirmesine rağmen duruşma, tahliye kararı çıkmaksızın ve gizli tanığın dinlenmesine karar verilerek 8 Şubat'a ertendi.

CEZAEVİNDE KİLO ALDI
Bir numaralı katil zanlısı Ogün Samast'ın geçen duruşmalarda olduğu gibi hayli kilolu olduğu gözlendi. Bu arada DTP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, AK Parti Milletvekili ve TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Zafer Üskül, AB-Türkiye Parlemento Komisyonu Eş Başkanı Helen Fleutre, AP Yeşiller Grubu Danışmanı Ali Yurttagül, Brüksel ve Paris Barosu başkanlıklarını temsilen avukatlar Vincent Niore ve Alexandre Couyoumdjian da duruşmayı izledi.

BUGÜN NELER OLDU