Elindeki aletle vurduğu bombaatar öldürmüş

Koyun otlatırken havan mermisi isabet ettiği öne sürülen Ceylan'ın ölüm nedeni açıklandı: Arazideki bombaatar mühimmatının elindeki tahrayla vurarak patlaması neticesinde...

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, Ceylan Önkol'un bombaatar mermisine tahra (ucu kavisli, bir çeşit odun kesme aleti) ile vurması sonucu meydana gelen patlamada hayatını kaybettiğini açıkladı. Menşei ve modeli tespit edilemeyen bombaatar mühimmatının daha önce araziye atıldığı ancak patlamadan kaldığı belirtildi. Otopside, 12 yaşındaki Ceylan'ın vücudundan 12 şarapnel parçası çıktığı da öğrenildi. İçişleri Bakanı Beşir Atalay "Ceylan'ın lancer bombasına nacar ile vurması sonucu" öldüğünü açıkladı. Atalay, "Bombanın üretim yeri ve markası tespit edilemiyor. Bu hem poliste hem silahlı kuvvetlerde hem terör örgütünde bulunabilecek bir bomba türü" dedi. Başsavcı Vekili Eyyüp Mutlu, Lice'nin Şenlik köyü Paşaçiya mezrasında 28 Eylül'de patlamada ölen Önkol'un ölümüyle ilgili yazılı açıklamasında ise şu ifadelere yer verdi: "Ceylan Önkol'un menşei ve modeli tespit edilemeyen, daha önce araziye atılmış ancak patlamadan kalmış 40 mm'lik bombaatar mühimmatına elindeki tahra ile vurarak patlatması sonucunda hayatını kaybettiği kanaatine varılmıştır."

'12 METAL PARÇA ÇIKARILDI'
Mutlu, Ceylan'ın vücudundan 12 metal parçası çıkarıldığını da bildirdi. Olay yerinde yapılan incelemelerde elde edilen metal parçaları ile Ceylan'n vücudundan çıkarılan metal parçaların detaylı incelendiğini ifade eden Başsavcı Vekili, "İncelemeler neticesinde patlamadan mütevellit parçalanmış, deforme olmuş, üzerlerinde küçük oval çıkıntılar bulunan, muhtelif ebatlarda 12 adet metal parçanın, 40 mm'lik bomba atar mühimmatı iç gövdesinde yer alan ve parça tesiri yaratmak amacıyla kullanılan metal aksama ait olduğu belirlendi. Başka bir deyişle bu metal parçalarının bir havan topuna ait olmadığı, 40 mm'lik bomba atar mühimmatına ait olduğu tespit edildi" dedi. Mühimmatın atıldıktan sonra düştüğü yerde patlamayabileceğini belirten Mutlu, söz konusu mühimmatın da sert bir cisimle vurulması nedeniyle patladığını açıkladı. Ceylan'ın elinde olduğu iddia edilen ve olay yerinde görüntülenen tahra üzerinde de patlamanın parça tesirlilerinden meydana gelen deforme izinin bulunduğu bildirildi. Mutlu, "Havan mühimmatlarının cidar kalınlığı fazladır. Bu sebeple olay yerine 60 mm'lik veya 81 mm'lik bir havan mühimmatının düşmesi halinde mutlak surette çok daha büyük parçalar ile kuyruk kısımları tespit edilmiş olurdu. Örnek olması açısından, havan mühimmatlarıyla elde edilen patlama sonrası görüntü fotoğrafları ile karşılaştırma yapıldı" dedi.

'AİHM'YE GİDERİZ'
Ağabey Rıfat Önkol ise ölüm raporunu 'düzmece' olarak nitelendirerek şöyle dedi: "Kızkardeşim tahra ile vurmuş olsaydı, tahra da paramparça olurdu. Ancak bizde ve sağlam. Önceden atılmış, patlamamış! Peki oradan her gün çobanlar geçiyor, onlar nasıl bulamıyor da benim kızkardeşim buluyor? Ceylan, bomba atar mühimmatıyla ölmüşse bile onun, hedef gözetilerek öldürüldüğüne inanıyoruz. Sonuç alamazsak Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne taşıyacağız" dedi.

BİZE ULAŞIN