Gül: Tarih yapıyoruz

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan'la başkanlık yaptıkları heyetler arası görüşmelerde, ''Böylesine tarih yapmak bir günden ertesi güne mümkün olmuyor. Bu bir süreçtir. Nitekim, bu sürecin içinden geçerek zor meseleleri de ancak bu süreç içinde çözebileceğimizi beraberce gördük'' dedi.

Alınan bilgiye göre, heyetler arası görüşmelerde Cumhurbaşkanı Gül son bir yıl içinde çok büyük adımlar atıldığını, hukuki bir zemin hazırlandığını, imzalanmış belgeler olduğunu belirterek, bundan sonraki sürecin bu zemin üzerinde ilerlemek olduğunu vurguladı.

Gül, belgelerin yürürlüğe girmesinin ardından belgelerde öngörülen takvimin işletilmesiyle bunların hayata geçeceğini ifade etti.

Görüşmede iki taraf da ''atılan adımların hiç kolay olmadığını, büyük zorluklara göğüs gerilerek bu noktaya gelindiğini, ancak bütün bu zorlukların da göze alınması gerektiğini'' belirtti.

Cumhurbaşkanı Gül'ün ''Böylesine tarih yapmak bir günden ertesi güne mümkün olmuyor. Bu bir süreçtir. Nitekim, bu sürecin içinden geçerek zor meseleleri de ancak bu süreç içinde çözebileceğimizi beraberce gördük'' dediği öğrenildi.

Gelinen noktada sadece iki komşu ülke olarak Türkiye ve Ermenistan'ın halklarını değil, sadece bölgedeki diğer komşuların da değil tüm dünyanın süreci yakından takip ettiğini dile getiren Gül, ''Bu da attığımız adımın ne kadar büyük olduğunu gösteren bir tespittir'' diye konuştu.

''POZİTİF DÜŞÜNENLERİN SAYISI ARTACAK''

Sarkisyan da geçilen süreçte atılan adımların önemine dikkati çekerek, özellikle 31 Ağustostan sonra başlayan bilgilendirme sürecinde büyük zorluklarla karşılaştığını, bu zorluklara göğüs gererek bilgilendirmeyi tamamladığını aktardı.

Sarkisyan, ''Bütün bu zorluklara karşın, bunları yaptım, ancak ben onlardan herhangi bir şekilde izin almak için bu bilgilendirmeyi yapmadım. Sadece Ermenistan Hükümetinin almış olduğu bir kararı onlara anlatmak ve bir yerde onları bilgilendirmek maksadıyla bu görüşmeleri yaptım'' dedi.

Her iki ülkede de farklı görüşlere sahip kesimler olabileceğini dile getiren Sarkisyan'ın ''Menfi görüşte olanlar olduğu gibi, attığımız adımların ne kadar müspet olduğunu düşünenler ve bunları destekleyenler de vardır, ancak önemli olan bizim attığımız adımların pozitif olduğunu düşünenlerin daha çok oldukları gerçeğidir'' dediği ifade edildi.

Sarkisyan zaman içerisinde bu kesimin sayısının daha da artacağına olan inancını dile getirerek, ''Çünkü biz iyi bir şey yapıyoruz. Doğru olduğuna inandığımız adımları atıyoruz'' diye konuştu.

Görüşmede, her iki tarafın da önümüzdeki sürecin hukuki açıdan nasıl işleyeceğine ilişkin karşılıklı bilgilendirme yaptıkları belirtilerek, prosedürün konuşulduğu kaydedildi.

Görüşmede, her iki Cumhurbaşkanının ''atılan adımın sadece iki ülkenin halkları için değil, aynı zamanda bölge için de önemli gelişmelere sahne olmasını beklediklerini vurguladıkları'' aktarıldı.
Her iki Cumhurbaşkanının da bunun bir emsal olacağını ifade ettiği öğrenildi.

Görüşmede 10 Ekimde Zürih'te iki ülke arasında protokollerin imzalanması sürecinde yaşanan durumun gündeme gelmediği belirtilerek, iki Cumhurbaşkanının da imzaların atılmasından dolayı memnuniyetlerini teyit ettikleri bildirildi.

Cumhurbaşkanları görüşmede Türkiye-Ermenistan Milli maçına ilişkin olarak da her iki tarafın da iddialı olmadığını dile getirerek, sonucun ne olacağını göreceklerini söyledikleri öğrenildi.

BİZE ULAŞIN