Ankara'da 7 öğrenci ve 3 velide A gribi

Ankara'da bir ilköğretim okulunda 7 öğrenci ile 3 veliye A gribi teşhisi konuldu. Hastalığın, İskoçya'da kampa giden öğrencilerden bulaştığı sanılıyor. Okul bir hafta tatil edildi

Çarşamba 15.10.2009
ABONE OL
Ankara'da A (H1N1) gribi (domuz gribi) paniği! Sağlık Bakanlığı, Bilkent University Preparatory School'da (BUPS İlköğretim Okulu) yayılan virüsü taşıyanların sayısının 10'a ulaştığını açıkladı. 64 kişinin tahlillerinin de bugün yapılacak olması, olayın boyutunun daha da büyüyebileceğinin göstergesi oldu. Mikrobu, İskoçya'daki kamptan dönen 3 öğrencinin getirdiği belirtildi. Salgın tehlikesine karşı okulda eğitime 1 hafta ara verildi.İşte paniğe neden olan olayın gelişimi: Yaz okulu için İskoçya'ya giden 3 öğrenci burada A gribi virüsü kaptı. Ama Türkiye'ye dönüşte havaalanındaki termal kameralar, çocuklardaki belirtiler hafif olduğu için alarm vermedi. Fakat durumu düzelen öğrenciler virüsü 7 ayrı öğrenciye bulaştırdı. Bazı öğrencilerin virüsü okulla gittikleri Kapadokya gezisi sırasında kaptıkları belirlendi. Virüsün 3 veliye de bulaşmasıyla hastalık tespit edilenlerin sayısı 10'a yükseldi. Dün akşam saatlerine kadar 25 kişinin tetkikleri yapıldı, durumları şüpheli görülen 64 kişinin tekkiklerinin bugün yapılacağı öğrenildi. Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Turan Buzgan, hastalara ilişkin bilgi verirken "Genel durumları iyi olup evlerinde izleniyorlar. Hastane yatışını gerektiren bir durum söz konusu değildir" dedi.

KENDİLİĞİNDEN DÜZELDİ
"Mikrobun yurtdışından dönüşte havaalanında neden tespit edilemediği'' sorusuna Turan Buzgan, hastalığın hafif seyretmekte ya da kuluçka döneminde olması halinde termal kameralarla tespitin mümkün olamadığını söyledi. Türkiye'de bugüne kadar termal kameralarla 25 vakanın tespit edilebildiğini anlatan Buzgan'a "Okuldaki 3 öğrencinin yurtdışından dönüşte kendiliğinden iyileşmesinin nasıl mümkün olduğu'' da soruldu. Buzgan bunun üzerine domuz gribinin her hastada hastaneye yatış gerektirmediğini, beslenmeye özen gösterilerek ve dinlenilerek kendiliğinden geçebileceği bilgisini verdi. Vali Kemal Önal da bir açıklama yaparak okula giden 500 öğrencinin 1 hafta evlerinde olacağını ifade etti. Vali Önal, okul yönetimi ve Sağlık İl Müdürlüğü ekiplerinin, çocukların sağlığıyla ilgileneceğini ve kayda değer bir durum görülmesi halinde tedavi imkânlarının araştırılacağını söyledi. Bu arada bu tip hastalıklarda gerekli olmadığı gerekçesiyle okulda dezenfekte işlemi yapılmadı. Öte yandan Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, domuz gribi ile ilgili olarak bakanlıkta bir ay önce Sağlık Bakanlığı ile koordineli çalışan bir "kriz masası"' oluşturulduğunu belirterek, velilerden paniğe kapılmamalarını istedi.