Başbakan 40'tan fazla imza için bugün Irak'ta

Başbakan'a bugünkü Bağdat ziyaretinde 9 bakan ve çok sayıda işadamı eşlik edecek. Ziyaretin ağırlıklı gündemi ekonomi ve terör

Perşembe 15.10.2009
Güncelleme: Perşembe 15.10.2009
ABONE OL
Başbakan Erdoğan, Türkiye-Irak Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyinin başkanlar düzeyindeki toplantısına katılmak üzere bugün Irak'a gidiyor. Her iki ülkeden dokuzar bakanın da katılacağı ortak kabine toplantısının ardından 40'tan fazla anlaşma ve mutabakat muhtırasının imzalanması bekleniyor.

TİCARET HACMİ ARTACAK

Türkiye-Irak Stratejik İşbirliği Konseyi'nin ikinci toplantısı için Bağdat'a gidecek olan Başbakan Tayyip Erdoğan'a 9 bakan ve çok sayıda işadamı eşlik edecek. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Enerji Bakanı Taner Yıldız, Devlet Bakanı Zafer Çağlayan'ın da aralarında bulunduğu 9 bakan ortak bakanlar kurulu toplantısında meslektaşları ile bir araya gelecek, mutabakata varılan anlaşmalar iki ülke başbakanının imzasına sunulacak. Erdoğan, Bağdat temasları sırasında Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani ve Başbakan Nuri El Maliki ile görüşecek. Türkiye, Irak'la ticaret hacmini 2012'ye kadar 25 milyar dolara çıkarmayı hedefliyor. DEİK Türk-Irak İş Konseyi Başkanı Ercüment Aksoy'un da katılacağı toplantıda, işadamları karşılıklı iş görüşmeleri yapacak. İki ülke arasında ortak sanayi projelerinin yaşama geçirilmesi, ortak otomobil fabrikası kurulması, tarım, ulaştırma, taşımacılık, yapım, sulama, iletişim alanlarında işbirliği ön palana çıkacak. İki ülke heyeti arasındaki görüşmelerde PKK ve Türkiye'deki demakratik açılım gibi konular da gündeme gelecek.