Ceza değil 'fırsat eğitimi' vermiş

4 erin şehit düşmesine neden olan teğmen, 'Fırsat eğitimi' amacıyla uyuyan erin eline pimi çekilmiş bomba verdiğini, ancak sonucu öngöremediğini söyledi

Elazığ Karakoçan Jandarma Komutanlığı'nda görev yapan Piyade Teğmen Mehmet Tümer'in "Bilinçli taksirle 4 askerin ölümüne neden olmak" suçundan yargılanmasına başlandı. 8'inci Kolordu Askeri Mahkemesi'ndeki duruşmada sanık teğmenin avukatı yayın yasağı istedi, mahkeme bu talebi reddetti. 2 ile 22.5 yıl arasında hapsi istenen tutuklu teğmen 18 Ağustos'taki olayı anlatırken er İbrahim Öztürk'ün nöbette uyuduğunu, bunu gören Çavuş Şakir Akça'nın askerin zimmetindeki bombayı alıp kendisine getirdiğini söyledi ve şöyle dedi: "Fırsat eğitimi kapsamında, zimmetli bombanın ve diğer silahların önemini kavraması için pimi çekip bombayı eline verdim. Amacım dikkatli olmasını sağlamaktı. Eli terlerse bombayı diğer eline alabileceğini anlattım. Kendim de yaparak bunu gösterdim. İbrahim Öztürk iki kez yanıma gelerek pimi takmamı istedi. Gülerek 'Tek biksi mühimmatı elinde patlamış adamım. Bunu da patlatırım' dedi." Teğmen, avukatının sorusu üzerine erin 'bunu kaza olduğunu anlatmak için mi tehdit için mi söylediğini' bilmediğini belirtti ve ifadesine şöyle devam etti: "O sırada kavga eden iki askerin sorununu çözmeye çalışıyordum. Öztürk'e yerinden ayrılma emrini verdim. Uymayarak üç askerin daha bulunduğu hücum elemanları mevzisine gitmiş. Amacım eğitimini tamamlamaktı. Ancak ben de 56 günlük teğmenim. Bu acemilikten dolayı, onun diğer mevzileri dolaşacağını öngöremedim. Başında bekleyebilirdim, bombanın mandalını bırakmasını engelleyebilirdim."

TARTIŞMA ÇIKTI

Tümer, kendisinin pimi çekilmiş bombayı uzun süre tutmak gibi eğitim almadığını, alan birini de görmediğini kabul etti. Sanık avukatı Behiç Cantürk "Müvekkilim ne yapsaydı? Tekme, tokat vursa daha mı iyiydi?" deyince şehit aileleri "Öldürdü daha mı iyi oldu" yanıtı verdi. Sanık teğmen, uyuyan ere kanuni ceza vermesi gerektiğini söyleyen ailelere "Askerliğinin uzamasını istemedim'' dedi. Duruşma çıkışı baba Hacı Öztürk, teğmenin yakasını bırakmayacağını, devletin gerekli cezayı vereceğini belirtti.

BİZE ULAŞIN