NATO tesislerini vuracaklardı!

  1. Haberler
  2. Gündem
Perşembe 15.10.2009 14:29 ABONE OL
Terör örgütü El Kaide'nin alt kanadı olan "İslami Cihad Birliği"ne yönelik Van merkezli 9 ilde düzenlenen operasyonlarda da yaklaşık 50 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

Van merkezli yapılan İslami Cihat operasyonunda yaklaşık 50 kişi gözaltına alındı. 9 ilde yapılan eş zamanlı operasyonlarda İstanbul'da 3 kişi yakalandı. Şüphelilerin Van'a gönderileceği belirtildi. El-Kaide'nin alt kanadından olduğu belirtilen İslami Cihat Operasyonu kapsamında başta Van olmak üzere İstanbul, Konya, Batman, Sakarya, Erzurum, Adana, Bursa ve Hatay'da sabah erken saatlerde operasyon yapıldı. İstanbul'da operasyon kapsamında 3 kişi gözaltına alındı.

Şüphelilerin Van'a gönderileceği belirtildi. Konya, Sakarya, Batman, Adana, Erzurum ve Bursa'da birer kişi gözaltına alındı. Van'da gözaltına alınan şüphelilerin Afganistan'daki kamplarda eğitim gördükleri öğrenildi. Şüphelilerin Afganistan'daki NATO operasyonları nedeniyle Almanya ve Türkiye'ye yönelik saldırı eylemleri planladığı iddia edildi. Türkiye ve Almanya'daki NATO tesislerine saldırı hazırlığı içinde oldukları belirtilen şüphelilerin örgüt liderinin Afganistan'daki NATO operasyonunda hayatını kaybettiği ifade edildi. Afganistan'da Svat Vadisi'ne yapılan operasyonda çok sayıda sivil hayatını kaybetmişti. O dönem Svat vadisi operasyonunu yürüten Almanya'ya karşı da saldırı planladığ iddia edildi. Örgütün Almanya'daki saldırı hazırlığında bulunan Türk vatandaşı Yılmaz A. yakalanmıştı. Almanya'da yılın davası olarak nitelendirilen operasyonda yakalanan Yılmaz A'nın Milli İstihbarat Teşkilat(MİT) ile irtibatlı oldukları iddiası dile getirilmişti.

El-Kaideye bağlı bir örgüt olan İslami-Cihat örgütü Türkiye'deki yapılanmasının dışında Özbekistan'ın başkenti Taşkent'te ABD ve İsrail Büyükelçiliklerine düzenledikleri saldırılar ile adını duyurduğu belirtildi. Usame Bin Ladin'in sağ kolu olan Eymen El Zevahiri Afganistan'daki İSAF komutasının Türkiye'ye geçmesi nedeniyle bir mesaj yayınlamıştı. Türkiye'nin komutayı devralmakla Afganistan'a savaş ilan edeceğini söyleyen Zevahir'i Türkiye'yi üstü kapalı tehdit etmişti. Bu sabah gözaltına alınan şüphelilerin işte bu tehdit kapsamında Türkiye'deki NATO tesislerine saldırı hazırlığında oldukları öğrenildi.


BUGÜN NELER OLDU