PKK'nın üç liderine ABD'den ağır darbe

Hazine Bakanlığı, terör örgütünün lider kadrosunda yer alan Karayılan, Altun ve Aydar'ı uyuşturucu kaçakçısı ilan edip mal varlıklarını dondurdu. Sırada Avrupa var

BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan'ın bugün Irak'a başlatacağı gezi öncesinde ABD'den gelen karar gündeme bomba gibi düştü. ABD, PKK'nın lider kadrosunda yer alan Murat Karayılan, Ali Rıza Altun ve Zübeyir Aydar'ı "Özel olarak belirlenmiş uyuşturucu kaçakçısı" ilan ederek, mal varlıklarını da dondurdu. ABD'nin kararını Türk Dışişleri Bakanlığı duyurdu. Bakanlık, PKK'nın, ABD tarafından 30 Mayıs 2008'de Yabancı Narkotik Çeteleri Belirleme Yasası çerçevesinde, yaptırım uygulanan uyuşturucu kaçakçıları listesine dahil edildiğini de açıkladı.

2. DARBE AVRUPA'DAN

Avrupa merkez bankaları da PKK'nın para trafiğini mercek altına aldı, örgüt lideri ve üyelerine ait mal varlıklarının listesi çıkarılıyor. Almanya, Fransa, Hollanda başta olmak üzere Avrupa'da faaliyet gösteren PKK'ya yakın dernek ve vakıfların hesapları da incelemeye alındı. Birçok Avrupa ülkesi PKK'ya aktarılan paranın kaynağını tespit etmek için finansal istihbarat çalışmalarını tamamladı. Örgütün, gelir kaynakları olarak uyuşturucu, akaryakıt, sigara kaçakçılığı ve dernekler aracılığıyla aidat adı altında para topladığı tespit edildi. İncelemelerde özellikle Almanya'da çeşitli vakıf ve dernekler aracılığıyla toplanan aidat ve çeşitli gelirlerin PKK'ya aktarıldığı saptandı. Alman Hükümeti, bu derneklerin kapatılması için girişim başlattı.

DTP FARKLI YAKLAŞTI

DTP Grup Başkanvekili Selahattin Demirtaş, SABAH'a yaptığı değerlendirmede şöyle konuştu: "ABD'nin ne yapmaya çalıştığı ortada. Açılım sürecini zorlaştırmak istiyorlar. PKK yöneticilerini uyuşturucu kaçakçılığı ile suçlayarak psikolojik bir savaş başlatıyorlar. Bu Kürtlere hakarettir. Açılım sürecini, barışı zora sokar."

BİZE ULAŞIN