Tarih yazmıyoruz tarih yapıyoruz

Türkiye ve Ermenistan milli takımlarının maçı öncesinde, her iki ülkenin lideri bir araya gelerek görüştü. Cumhurbaşkanı Gül, bir yılda büyük adımlar atıldığını belirterek "Tüm dünyanın gözü üzerimizde" dedi

  1. Haberler
  2. Gündem
Perşembe 15.10.2009 ABONE OL
Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, Türkiye ile Ermenistan ilişkilerinin normalleştirilmesini öngören protokollerin 10 Ekim'de Zürih'te imzalanmasının ardından Türkiye'ye önemli bir ziyaret gerçekleştirdi. Türkiye ve Ermenistan milli maçı için Bursa'ya gelen Sarkisyan, maç öncesinde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile biraraya geldi. Cumhurbaşkanı Gül, "Tarih yazmıyoruz, tarih yapıyoruz" ifadesini kullanırken, konuk Cumhurbaşkanı Sarkisyan, "İyi bir şey yapıyoruz. Olumlu düşünenlerin sayısı artacak" değerlendirmesinde bulundu.

BİR SAATLİK GÖRÜŞME

Türkiye ile Ermenistan futbol takımları, 2010 Dünya Kupası eleme grubundaki son maçlarını Bursa Atatürk Stadı'nda oynadı. Cumhurbaşkanı Gül'ün davetini kabul eden Sarkisyan, dün saat 16.00'da Bursa Yenişehir Havaalanı'na geldi. Sarkisyan'ı Dışişleri Bakanı Davutoğlu karşıladı. İki ülke dışişleri bakanlarının da katıldığı heyetlerarası görüşmeler bir saat sürdü. Görüşmede iki taraf da "Atılan adımların hiç kolay olmadığını, büyük zorluklara göğüs gerilerek bu noktaya gelindiğini, ancak bütün bu zorlukların da göze alınması gerektiğini'' belirtti. Toplantıda protokoller sonrasında ortaya çıkan süreç değerlendirildi. "Burada tarih yazmıyoruz, tarih yapıyoruz" diyerek sürece verdiği önemi anlatan Gül, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bir yılda büyük adımlar attık ve gelinen noktada bununla hukuki zemini yarattık. Önümüzdeki dönem, bu hukuki zeminle hazırlanan bu süreci hayata geçirmek olacaktır. Büyük zorluklarla karşılaştık. Bu zor meselelerin üstesinden geleceğiz. Bu, sadece bölgemiz, komşular için değil tüm dünyanın gözünü diktiği bir süreç. Tüm dünyanın gözü bizim üzerimizde."

'BÜYÜK ZORLUKLAR OLDU'
Konuk Cumhurbaşkanı Sarkisyan da geçilen süreçte atılan adımların önemine dikkati çekerek, özellikle 31 Ağustos'tan sonra başlayan bilgilendirme sürecinde büyük zorluklarla karşılaştığını, bu zorluklara göğüs gererek bilgilendirmeyi tamamladığını aktardı. Sarkisyan, "Bütün bu zorluklara karşın, bunları yaptım, ancak ben onlardan herhangi bir şekilde izin almak için bu bilgilendirmeyi yapmadım. Sadece Ermenistan Hükümeti'nin almış olduğu bir kararı onlara anlatmak ve bir yerde onları bilgilendirmek maksadıyla bu görüşmeleri yaptım'' dedi. Her iki ülkede de farklı görüşlere sahip kesimler olabileceğini dile getiren Sarkisyan'ın "Menfi görüşte olanlar olduğu gibi, attığımız adımların ne kadar müspet olduğunu düşünenler ve bunları destekleyenler de vardır, ancak önemli olan bizim attığımız adımların pozitif olduğunu düşünenlerin daha fazla olduğu gerçeğidir'' dediği ifade edildi. Sarkisyan zaman içerisinde bu kesimin sayısının daha da artacağına olan inancını dile getirerek, "Çünkü biz iyi bir şey yapıyoruz. Doğru olduğuna inandığımız adımları atıyoruz'' diye konuştu. Görüşmede, her iki tarafın da önümüzdeki sürecin hukuki açıdan nasıl işleyeceğine ilişkin karşılıklı bilgilendirme yaptıkları belirtilerek, prosedürün konuşulduğu kaydedildi.

MAÇ SOHBETİ YAPTILAR

Görüşmede 10 Ekim'de Zürih'te iki ülke arasında protokollerin imzalanması sürecinde yaşanan durumun gündeme gelmediği belirtilerek, iki Cumhurbaşkanının da imzaların atılmasından dolayı memnuniyetlerini teyit ettikleri bildirildi. Siyasi konuların ardından iki devlet başkanı tarihi maç ile ilgili de sohbet etti. Devlet başkanları, "İkimizin de Dünya Kupası'na katılma iddiası yok. Bakalım ne olacak" dediler.