İstihbarat Başkanı Akyürek'e Dink azli

Hrant Dink ve Rahip Santoro suikastları ile gündeme gelen Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek görevden alındı. Strateji Geliştirme Dairesi Başkanlığına uzman atanan Akyürek'in yerine Konya Emniyet Müdürü Hüseyin Namal getirildi. Akyürek'in, dört aydır İstihbarat Daire Başkanlığı'nda inceleme yapan Mülkiye Müfettişlerinin talebi doğrultusunda görevinden alındığı öne sürüldü. Ramazan Akyürek Trabzon Emniyet Müdürlüğü görevindeyken aynı kentte işlenen Rahip Santoro cinayetinin çözülmesinin ardından İstihbarat Daire Başkanlığı'na getirilmişti. Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink suikastının ardından da Akyürek'in adı gündeme gelmişti. Polis muhbiri olduğu iddia edilen Erhan Tuncel'in, Dink'in öldürüleceğini dönemin Trabzon Emniyet Müdürü Akyürek'e bildirdiği öne sürülmüştü. Akyürek'in Hrant Dink'in öldürüleceği konusunda yapılan 11 ihbardan 1'ini İstanbul'a ilettiği iddia edilmişti. Akyürek, iddialarla ilgili olarak TBMM Araştırma Komisyonu'na da ifade vermişti.

BAŞBAKAN YOLU AÇTI

Başbakanlık Teftiş Kurulu, Dink suikastıyla ilgili incelemesinde sanıklar Erhan Tuncel, Yasin Hayal ve Ogün Samast'ın da aralarında bulunduğu, 30'u kamu görevlisi 46 kişiyle görüştü. Ramazan Akyürek ve dönemin İstanbul Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Dairesi'nde görevli polis müdürü Ali Fuat Yılmazer'le de görüşen müfettişlerin raporunda "İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek ve tespit edilecek diğer görevliler hakkında görevi ihmal nedeniyle Devlet Memurlarının Yargılanması hakkındaki kanun olan 4483 sayılı yasa hükümlerine göre ön inceleme yapılmasının uygun olacağı kanatine varılmıştır" denilmişti. Teftiş Kurulu'nun raporu Başbakanlık'a sunmasından sonra Tayyip Erdoğan "olur" vererek, Ramazan Akyürek ile Ali Fuat Yılmazer hakkında soruşturma başlatılması talimatını verdi. Erdoğan'ın 2 Aralık 2008 tarihli onayından sonra konu İçişleri Bakanlığı tarafından yakından soruşturuldu. İçişleri Bakanı Beşir Atalay'ın onayından sonra Mülkiye Müfettişleri yaklaşık dört ay boyunca İstihbarat Daire Başkanlığı'nda incelemelerde bulundu. Müfettişler, soruşturmanın selameti açısından İçişleri Bakanı Atalay'dan Ramazan Akyürek'in görevden alınmasını istedi. Bakan Atalay da dün Akyürek'i görevden aldı. Akyürek, TBMM Şemdinli Olaylarını Araştırma Komisyonu'na verdiği ifadelerin ardından görevden alınan Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanı Sabri Uzun'un yerine 8 Mayıs 2006'da bu görevi getirilmişti.

'GECİKMİŞ BİR KARAR'
Dink ailesinin avukatı Fethiye Çetin, "Biz hep söyledik. Bu cinayette ihmali, kasta varan kusuru olan kamu görevlilerinin hâlâ görevde tutulması hata, cinayetin aydınlatılmasında engeldir" dedi.

BİZE ULAŞIN