Key bilgileri ile kredi kartı dolandırıcılığı

Ölülerin kimlik bilgileriyle 2 yıl önce sahte kredi kartı dolandırıcılığı yaptığı belirlenen şebeke üyeleri cezaevinden çıktıktan sonra bu sefer de çalışanların KEY bilgilerini kullanarak 80 kişiyi dolandırdı.

Ankara Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü Bilişim Suçları Büro Amirliği ekipleri, cezaevinden bir süre önce çıkan Aytaç Ö. ve kardeşi Ufuk Ö'nün kredi kartı dolandırıcılığı yaptıklarını belirledi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının talimatıyla yapılan ve ''Sahte Yüz'' adı verilen projeli çalışma yaklaşık 5 ay sürdü. Çalışma sonucunda liderliğini Aytaç Ö. ve Ufuk Ö'nün yaptığı ileri sürülen 18 kişi gözaltına alındı.

Zanlıların, KEY ödemeleriyle ilgili olarak çalışanların internette yayımlanan vatandaşlık numaralarını aldıktan sonra Sosyal Güvenlik Kurumunun internet sitesinden detaylandırdıkları kimlik bilgileri ve çoğu sabıkalı kişilerin fotoğraflarıyla sahte nüfus cüzdanı çıkardıkları tespit edildi.

Sahte kimliklerle 7 ayrı bankadan 80 kişi adına kredi kartı çıkaran zanlıların, kurdukları paravan şirketler aracılığıyla kartları kullandıkları belirlendi.

Ortalama 4-5 bin TL limiti olan kredi kartlarından şu ana kadar 300 bin TL elde eden çete mensuplarının, başka kartlar çıkarıp çıkarmadıklarıyla ilgili Bankalararası Kart Merkezi'ne yazı gönderildiği bildirildi.

Zanlılar hakkında ''Teşekkül oluşturarak kredi kartı dolandırıcılığı yapmak'' suçlamasıyla işlem yapıldı.
Emniyette sorguları tamamlanan zanlılar arasında Nüfus ve Vatandaşlık Genel Müdürlüğünde çalışan 2 görevlinin de yer aldığı bildirildi.

Zanlılar, emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye gönderildi.

2 yıl önce de Mali Büro Amirliği ekipleri tarafından gözaltına alınan zanlıların o dönemde Mezarlıklar Müdürlüğünden elde ettikleri kimlik bilgileriyle sahte kredi kartı çıkardıkları belirlenmişti. O zaman tutuklanan zanlıların, bir süre sonra tutuksuz yargılanmak üzere serbest kaldıkları da kaydedildi.

BİZE ULAŞIN