Kadıköy'ün katmerli kıyağında son perde

Biri 2027'ye kadar MAREV, diğeri de 2044'e kadar Taç Spor'un kullanımında olan Ataşehir'deki iki arazi için ihaleye çıkılıyor! Bu kez kıyaklardan biri eski yardımcı Naibi'ye

Kadıköy Belediyesi, maddi sıkıntıları gerekçe göstererek altın değerindeki arazilerle ilgili tek tek meclisten satış kararı alıyor. Ancak bu arazilerden birinin 2027 yılına kadar intifa (kullanım) hakkının Mardinliler Yardımlaşma ve Eğitim Vakfı'nda (MAREV) bulunduğu, diğerinin ise 2044'e kadar Taç Spor'a kiralık olduğu dikkati çekiyor. SABAH'ta önceki gün yer alan 'Fenerbahçe'ye katmerli kıyak' kararının ardından Kadıköy Belediye Meclisi, Cuma günü oy çokluğuyla MAREV ve Taç Spor'un kullandıkları arazileri satma kararı aldı. Taç Spor'u işleten ise tanıdık bir isim. Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk'ün eski yardımcısı Mahmut Naibi. Encümen kararıyla satılacak bu arazilerin ihalesine MAREV ve Taç Spor haricinde başka kurum ve kişi girmesi imkansız gibi. Çünkü kullanım hakkından dolayı araziye sahip olamayacak.

AK PARTİ YARGIYA TAŞIYOR

Meclisten oy çokluğuyla geçen satış kararına AK Parti'li meclis üyeleri firesiz şerh koydu. Fenerbahçe'ye kiralanan araziye, kulübe üye oldukları gerekçesiyle 'evet' diyen Ali Aytemiz ile Hakkı Kalkavan da bu kez grupla 'hayır' oyu kullandılar. AK Parti Grup Başkanı Avukat Fatih Kaya, şunları söyledi: "MAREV ve Taç Spor, aynı Fenerbahçe gibi bu arazilere yatırımlar yapmış. Rekabet koşulları oluşmayacağı için söz konusu arazi mecburen Taç Spor ve MAREV'e kalacak. Satış için belirlenecek rakamı ise Selami Öztürk'ün başkanlığını yaptığı encümen belirleyecek. Biz bunu yargıya taşıyacağız. Bizi kurum, kişi ilgilendirmez. Kamuya ait yüzük taşı değerindeki arazilerin böyle satılması ciddi zararlar doğuracaktır." Kaya, Taç Spor ve MAREV'e çok düşük bedellerle kiralanan Ataşehir'deki arazilerden kiracıların büyük kazançlar elde ettiğini vurguladı. Kaya, sözlerine şöyle devam etti: "MAREV, 10 dönümlük arazinin küçük bölümünü Sahan Restaurant'a aylık 50 bin TL'ye kiraladı. Belediye ise MAREV'den sadece aylık 396 TL alıyor. Bu çok komik. Belediye 20 dönümlük yeri de 1 Eylül 2004 tarihli kontratla aylık sadece 500 TL'ye Taç Spor'a kiraladı. Maddi imkansızlık gerekçesiyle belediye arazileri eşe, dosta peşkeş çekiliyor."

BİZE ULAŞIN