PKK'lılar Habur'da

Irak'taki Kandil ve Mahmur bölgelerinden gelen, DTP'lilerin ''Barış Grubu'' olarak nitelendirdiği terör örgütü PKK üyeleri, Şırnak'ın Silopi İlçesi yakınlarındaki Habur Gümrük Kapısı'na gelerek güvenlik güçlerine teslim oldu.

Bu sabah Kandil ve Mahmur bölgelerinden Türkiye'ye araçlarla hareket eden, 8'i Kandil'den 26'sı Mahmur'dan toplam 34 kişi olduğu bildirilen grup, öğleden sonra Irak'ın Zaho kenti yakınlarındaki İbrahim Halil Gümrük Kapısı'na geldi. Burada bir süre işlemleri yapılmak üzere bekletilen grup, daha sonra Habur Sınır Kapısı'na geldi. Türkiye ile Irak arasındaki köprüyü yürüyerek gelen grup jandarmaya teslim oldu.Grup, ifadeleri alınmak üzere tabur komutanlığına götürüldü.
Bu arada, Diyarbakır, Mardin, Van ve Şırnak barolarına kayıtlı 45 avukat, otobüsle Habur gümrük sahasına geldi.

Diyarbakır Baro Başkanı M. Emin Aktar, 34 kişiyi savunmak üzere geldiklerini belirterek, ''Bu kişilerin tutuklanmasını beklemiyoruz. Mahmurdakiler zaten güvenlik önlemlerinden kaynaklı gitmişlerdi. Bu kişilere ancak Pasaport Kanunu'na muhalefetten işlem yapılabilir'' dedi.
Irak'taki Kandil ve Mahmur bölgelerinden gelen ve DTP'lilerin ''Barış Grubu'' olarak nitelendirdiği terör örgütü PKK üyeleri arasında silahlı eyleme katılanların bulunmadığı bildirildi.

Edinilen bilgiye göre, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığından özel yetkili 4 savcı, teslim olan grubun ifadelerini almak üzere helikopterle Şırnak'ın Silopi ilçesine hareket etti.
Savcıların, teslim olanların ifadelerini Habur Sınır Kapısı'ndaki askeri taburda alacağı öğrenildi.
Güvenlik güçlerine teslim olan 34 kişi arasında silahlı eyleme katılan örgüt üyelerinin bulunmadığı, sadece aralarındaki 5 kişi hakkında daha önceden ''terör örgütü propagandası yapma'' ve ''örgüt üyesi olma'' suçlarından işlem yapıldığı bildirildi.VİDEO İÇİN TIKLAYINIZ

Örgüt üyelerinin, verecekleri ifadeler doğrultusunda TCK'nın 221. maddesinde düzenlenen ''etkin pişmanlık'' hükümlerinden yararlanıp yararlanamayacağına karar verileceği bildirildi.

KONVOYDA KAZA: 1 ÖLÜ

Bu arada, Mahmur grubuna eşlik eden konvoyda ise bir kaza oldu; iki aracın çarpıştığı kazada bir kişi öldü, birkaç kişi de yaralandı. Bir polis eskortunda onlarca araçlık konvoy eşliğinde kamptan ayrılan 4'ü çocuk, 9'u kadın 26 kişilik gruba Kandil'den gelen 4'ü kadın, 4'ü erkek 8 PKK'lı da katıldı. İki grup Musul-Erbil arasında buluştu. Bu arada, Kandil'den gelen PKK'lıların silahsız oldukları gözlendi.

AHMET TÜRK'ÜN AÇIKLAMASI

Öte yandan DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, ''Bugün eğer istersek burada ölümlerin duracağı, barışın filizleneceği bir süreç başlatabiliriz'' dedi. PKK'lıları karşılamak üzere Silopi'de bulunan Türk, DTP Genel Başkan Yardımcısı Emine Ayna ve Türkiye Barış Meclisi Sözcüsü Aygül Bidav'ın da katılımıyla basın toplantısı düzenledi. Ahmet Türk, ''sürecin doğru okunması'' ve ''barış grubu'' olarak nitelendirdiği grupların niçin gönderildiğinin doğru değerlendirilmesi gerektiğini belirterek, grupların, ''tıkanan açılım tartışmalarını, sürecin barışçıl ve demokratik gelişimin önünü açmak için geldiğini'' savundu.

BİZE ULAŞIN