Firar eden asker kendi vatanında yabancı oldu

Eskişehirli asker, vatani görevini yaptığı KKTC'deki birliğinden Türkiye'ye kaçtı. Dava "Firar mı yurtdışına firar mı" sorusunda düğümlendi. Askeri Yargıtay Daireler Kurulu, "Yurtdışına firar" dedi

"KKTC'de vatani görevini yapan asker vatandaşı olduğu Türkiye'ye kaçarsa sadece firar mı etmiş olur yoksa yabancı memlekete firar suçunu mu işler?" İşte bu soru, askeri yargıda tartışmaya neden oldu ve Askeri Yargıtay Daireler Kurulu, "Yabancı memlekete kaçmış sayılır" dedi. Eskişehir'de yaşayan E.T.'nin askerlik görevi, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) konuşlanan Türk birliğine çıktı. E.T. bir süre sonra firar etti ve bir ay adada dolaştıktan sonra Türkiye'ye geldi. Eskişehir yakınlarında yakalanan er için askeri savcılık, Askeri Ceza Kanunu'nun "yabancı memlekete firar" suçunu tanımlayan 67'nci maddesine göre 5 yıla kadar hapis istemiyle dava açtı. E.T., askeri mahkemede yargılama sonucu bu suçtan mahkum oldu.

ASKERİ YARGITAY BOZDU

Dosya temyiz edildi. Askeri Yargıtay ise, sanığın Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olduğunu ve Türkiye'de yakalandığını dikkate alarak eylem için "firar" tanımlaması yaptı. Yerel mahkemenin kararını bozan Askeri Yargıtay, sanığın 5 yıl yerine 3 yıla kadar hapisle yargılanması gerektiğine karar verdi. Ancak yerel mahkeme, ilk kararında direndi. Bunun üzerine dosya Askeri Yargıtay Daireler Kurulu'na geldi. Uzun tartışmaların odağını, "Türkiye bu sanık için yabancı memleket midir, değil midir?" sorusu oluşturdu. Görüş birliğine varılamadı ama çoğunluk "yabancı memlekete kaçmış" hükmünü kurdu. Kararda, "Vatanına ya da başka bir ülkeye gitmek amacıyla hareket edip etmediği hususunun suçun teşekkülüne herhangi bir tesiri bulunmamaktadır" görüşü savunuldu. Kararda şöyle denildi: "İncelenen dosyaya göre, Türk Silahlı Kuvvetlerine mensup bir asker olması sebebiyle, KKTC'de konuşlandırılan bir askeri birlikte görev yapan sanık P.Er E.T'nin birliğini izinsiz terk edip üçüncü günün bitiminde kıtasına geri dönmeyerek Askeri Ceza Kanunu'nun 67/1-B maddesinin belirlediği anlamda yurt dışına firar suçunu işlediğinin kabulü gerekmektedir." Dosya, çoğunluk görüşü doğrultusunda yeniden yerel mahkemeye gönderildi. Şimdi yeniden karar duruşması görülecek. Sanık ere 2 yılın altında hapis cezası verilecekse ertelenip ertelenmeyeceği belirlenecek.

'FİRAR' HÜKMÜNE DESTEK
Av. Cavit Çalış (Milli Savunma Bakanlığı eski Başhukuk Müşaviri): "Sanık Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olduğuna ve Türkiye'ye firar ettiğine göre, Kıbrıs'ta vatani görevini yapıyor olsa bile yabancı memlekete firar suçunu işlediği söylenemez. Askeri Ceza Kanunu'nun 66'ncı maddesindeki 'firar' suçundan hüküm kurulması gerekirdi." Av. Atilla Tulay: "Sanık kendi memleketi olan Türkiye'ye firar etmiş. Bu nedenle sadece 'firar' suçundan hüküm kurulması gerekirdi."


BİZE ULAŞIN