"Sen bir mucizesin"

Yalova'da, 1998 yılında geçirdiği rahatsızlık sonucu uzun yıllar yatağa bağımlı halde yaşayan, zor koşullar altında ilköğretim ve liseyi dışardan bitirdikten sonra ÖSS'ye giren genç kız, ek yerleştirme sonucunda KKTC'deki bir üniversitenin hukuk fakültesinde eğitim görmeye hak kazandı.

Üniversite eğitimi görecek olmanın sevincini yaşayan Ayşe Kısa, gazetecilere yaptığı açıklamada, 1998'de 11 yaşındayken omurilik rahatsızlığı nedeniyle felç olduğunu ve bu nedenle ilköğretim 5. sınıfta okulu bırakmak zorunda kaldığını söyledi.

Uzun yıllar birçok hastanede rahatsızlığına çare aradıklarını, bu sürede yatağa bağımlı bir hayat yaşadığını anlatan Kısa, 2007 yılında Dr. Halil Algan ve fizyoterapist Mustafa Yığılıtaş'ın uyguladığı tedavi sonucunda tekrar yürümeye başladığını, okula 2 yıl ara verdikten sonra, ilköğretim ve liseyi dışardan bitirdiğini vurguladı.

Ayşe Kısa, okullardaki sınavlarına ya annesinin sırtında ya da sedyeyle götürüldüğünü ifade ederek, açık liseyi 100 tam puanla bitirdikten sonra ÖSS'ye girdiğini kaydetti.

ÖSS ek yerleştirme sonucunda KKTC'deki bir üniversitenin hukuk fakültesini kazandığını belirten Kısa, şunları söyledi:

''Hastalığım bel ağrısıyla başladı. Bir süre sonra vücudumdaki tüm kaslar tutuldu. İyileşebilme umuduyla doktor doktor gezdim. 2006 yılında şu anki doktorumu buldum. Çok şükür tedaviler cevap verdi. Yoğun bir fizik tedavi geçirdim. Günde 8 saat doktorun bize verdiği hareketleri yapıyorduk. Yoğun bir uğraş sonucunda bu noktaya geldim. 2007 yılında ilk kez ayaklarımın üzerine basabildim. Eğitimimi kesmeyi asla düşünmedim. Hastalığının düzelmeyeceğine inanan insanlara da örnek olmak istiyorum. Bir şeyin olmasını çok istiyorsan, önce inanmak gerekiyor. 'Bu uğurda yapabileceğim her şeyi yaptım' diyebileceksin. Ben de öyle yaptım. O süre içinde de iyi ki umudumu kesmemişim. Açık öğretimde eğitimimi tamamladım. Evde yatarak çalıştım. Yılda 2 kez sınavlara girdim. Şimdi beni yürürken görenler buna inanamıyor. 'Bu sen misin?' gibi tepkiler aldım. Bana 'sen bir mucizesin' diyorlar. Amacım üniversite eğitimimi tamamlayarak başarılı bir hukukçu olmak.''

BİZE ULAŞIN