Ünsal Oskay'a son veda

Pazartesi 19.10.2009 11:17
Güncelleme: Pazartesi 19.10.2009 17:27
ABONE OL
İstanbul'da vefat eden iletişim ve sosyal bilimci Prof. Dr. Ünsal Oskay, son yolculuğuna uğurlandı.
Prof. Dr. Oskay için Teşvikiye Camii'nde düzenlenen cenaze töreninde, kızları Dalya ve Defne ile oğlu Çınar Oskay taziyeleri kabul etti.

Kızı Defne Oskay, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, değerli bir insan olan babasının vefatının Türkiye için ciddi bir kayıp olduğunu belirterek ''Ben kızı olarak keşke onunla daha çok zaman geçirebilseydim. Çünkü iyi bir entelektüel olmanın bir bedeli var, zaman ayıramıyorsunuz özel hayatınıza. Bir evlat olarak keşke daha çok vaktimi böyle tatlı bir insanla geçirebilseydim ve onu çok sevdiğimi daha çok söyleseydim'' dedi.

Dalya Oskay da, babasıyla akademik çalışmalarından ötürü bir iki sene hiç görüşmediği zamanlar olduğunu anlatarak, ''Bir keresinde eline bir karpuz alarak geldi, (Kitap bitti, işte geldim) dedi. Bir kütüphaneye gittiğinizde bakıyorsunuz 30-40 tane eseri var. Bizimle fazla ilgilenemedi, ama onun çok çocuğu vardı'' diye konuştu.

Çınar Oskay da, ''İstemediği hiçbir şeyi yapmadı babam. Ona sunulan bu hayatta bile, bir şekilde özgür olmayı başardı. Bunu çok hayranlıkla gözlemlerdim. Artık babam yok, ama hayattaymış gibi onu üzecek bir şey yapmadan yaşayacağım'' dedi.

Prof. Dr. Oskay ile baba-oğul ilişkilerini son dönemde çok yakın yaşadıklarını anlatan oğul Oskay, sevgisini ona sonsuz şekilde göstermeye çalıştığı için ''keşke'' demediğini söyledi.

TGC BAŞKANI ERİNÇ

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Orhan Erinç de, Prof. Dr. Ünsal Oskay'ın sayılı bilim insanlarından biri olduğunu, gazetecilik anlamında ise meslektaşlarına büyük katkıları bulunduğunu belirterek, ''Ünsal Hoca, bilim ve estetik anlayışı ile insan ilişkileri açısından çok önemliydi. Bütün bilimsel çalışmalarına karşın yaşamdan kopmamaya, öğrencileriyle, meslektaşlarıyla ilişkilerinde alçak gönüllü olmaya özen gösterirdi'' dedi.

Türkiye'nin iyi bir konuşmacıyı da kaybettiğini anlatan Erinç, iletişim dünyasının önemli bir duayenini yitirdiğini vurguladı.

Gazeteci-Yazar Can Dündar da, sadece bilim adamı değil, bilimi sokağa taşıyan bir insan olan Oskay'ın vefatını ''medyadan önce bilim dünyası ve Türk toplumu için büyük bir kayıp'' olarak değerlendirdi.
Yaptığı işlerde Prof. Dr. Oskay'a hep danıştığını anlatan Dündar, ''Yetiştirdiği insanlarda emeği olan, ışığı olan bir insan. Ben de onlardan biriyim, iyi ki öyleymişim. Çok insanda emeği vardı, ama ben özel olarak bütün birikimimi ona borçlu olduğumu söyleyebilirim'' diye konuştu.

Nuri Çolakoğlu da, Prof. Dr. Oskay ile Basın Yayın Yüksekokulu'ndaki kısa süren asistanlık döneminden beri tanıştıklarını ifade ederek, ''Çok sevdiğim bir insandı. Türkiye'ye çok önemli şeyler katmış, Türkiye'deki bir çok genç insanın ufkunu genişletmiş bir insandı. Gerçekten acı bir kayıp. Geriye hiç olmazsa sizler kaldınız, bu geleneği sizler sürdüreceksiniz'' dedi.

Prof. Dr. Ünsal Oskay'ın cenaze törenine gazeteciler Ertuğrul Özkök, Ali Kırca, Mehmet Yakup Yılmaz, Cüneyt Özdemir ile sanat dünyasından İzzet Günay, Cahit Berkay ve Ali Poyrazoğlu'nun da aralarında bulunduğu birçok kişi katıldı.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın da çelenk gönderdiği törende, cenaze namazını kıldıran imam, Allah'ın ilme verdiği değere işaret ederek, Oskay'ın bilisel çalışmalarıyla dünyanın sayılı bilim adamları arasında yer aldığını vurguladı. Öğleyin kılınan cenaze namazının ardından alkışlar eşliğinde camiden çıkartılan Oskay'ın naaşı, Yeniköy Mezarlığı'nda toprağa verildi.

"İLETİŞİM BİLİMİNİN KURULMASINA BÜYÜK EMEK VERDİ"


Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Prof. Dr. Ünsal Oskay'ın vefatından ''üzüntü duyduğunu'' bildirdi.
Kültür ve Turizm Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Günay, Prof. Dr. Oskay'ın vefatı nedeniyle başsağlığı mesajı yayımladı. Günay, şunları kaydetti:''Türkiye'de iletişim biliminin kurulması ve gelişmesi çalışmalarına büyük emek veren, önemli katkılarda bulunan Prof. Dr. Ünsal Oskay'ın vefatından büyük üzüntü duydum.Değerli hizmetleri ve eserleriyle daima saygıyla anacağımız merhum Oskay'a Allah'tan rahmet, ailesine, öğrencilerine ve bilim dünyamıza başsağlığı diliyorum.''

"DERSLERİNE SIRALAR YETMEZDİ"

Prof. Dr. Oskay'ın Ankara Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu'nda iken öğrencisi olan, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nuran Yıldız Oskay'ın eşine az rastlanır bir hoca olduğunu söyledi. Kendi hocasının olması dışında, Oskay'ın iletişim sosyolojisi konusunda söz sahibi olan birçok ismin de hocası olduğunu belirten Yıldız şunları dedi: "Geriye dönüp baktığımda derslerini hatırladığım az sayıdaki hocadan biri. Sıralar yetmezdi onun dersleri için, 100 öğrenci dersini alıyorsa, 200 öğrenci gelirdi onu dinlemeye. Yerlere oturarak dinlenirdi onun dersleri. Sıkmadan, eğlendirerek, keyifle anlatan nadir hocalardandı. Kendisini saygıyla ve minnetle anıyorum. Türk akademik dünyası için çok büyük bir kayıp, bizler çok önemli bir düşünürümüzü kaybettik."

"NÜKTELİ VE HUMANİSTTİ"


Bahçeşehir Üniversitesi Sosyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nilüfer Narlı ise, Oskay'ı "Büyük saygı duyduğum bir üstattı" sözleriyle anarken, "İletişim alanındaki çok önemli çalışmaları gerçekleştirdiği gibi, onun çalışmaları sosyoloji ve antropolojiye de büyük katkıda bulunu. Ünsal hoca son derece, karmaşık problemleri çözebilecek kavramları da bize kazandıran bir insan oldu" diye konuştu. Prof. Dr. Oskay'ın ölüm haberini aldığı anda, hemen onun olduğu yaptığı katkıları düşündüğünü ifade eden Narlı şöyle devam etti: "Her zaman nükteli ve çok hümanist bir yaklaşımı vardı olaylara karşı, o bizi en çok etkileyen yanıdır. Bilim insanı olmasının yanı sıra toplumsal olaylara yaklaşımındaki hümanist boyuttur onun derinliği ve en acımasız sosyal sorunla karşı karşıya gelirken nükteli bir dille o olayı bize anlatabilmesi...Bütün bunlar onu çok biricik bir konuma taşıyor."

Prof. Dr. Ünsal Oskay, Ankara Basın ve Yayın Yüksek Okulu'nda, Bursa Akademisi'nde, Anadolu Üniversitesi'nde, Marmara Üniversitesi'nde, İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi ve Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde ve özel üniversitelerde öğretim üyeliği yaptı. Oskay, Pazar Postası, Son Baskı, Yeni Tanin, Akis ve Milliyet gazetelerinde çalıştı. Oluşum, Forum, Akis, 7 Gün, Devrim, Yeni Gündem, Somut, Birikim, Argos, Varlık, Hürriyet Gösteri gibi dergilerde yazdı.

PROF.DR OSKAY'IN ÖZGEÇMİŞİ

Oskay, 1939 yılında Şanlıurfa'da doğdu. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'ni bitirdi. İlk yazısı, 1959-1960 yılında, Pazar Postası'nda yayınlandı. Sonraki yıllarda Son Baskı, Yeni Tanin, Akis ve Milliyet gazetelerinde çalıştı. 1966-1967'de, ABD'de Stanford Üniversitesi İletişim Araştırmaları Merkezi'nde, 'özel öğrenci' olarak 37 kredilik bir eğitim gördü. Ankara Üniversitesi SBF Basın ve Yayın Yüksek Okulu'nda asistanlığa başladı. 1972 yılında TRT Toplumsal Araştırma Büyük Ödülü'nü kazandı. Aynı yıl, Kültür Değişimi Modelleri teziyle, doktorasını tamamladı. 1982'de 19. Yüzyıldan Günümüze Kitle İletişiminin Kültürel İşlevleri tez çalışmasıyla doçent, 1989 yılında profesör oldu. Ankara SBF Basın ve Yayın Yüksek Okulu'nda, Bursa Akademisi'nde, Anadolu Üniversitesi'nde, Marmara Üniversitesi'nde, İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi ve Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde öğretim üyeliği yaptı. Oluşum, Forum, Akis, 7 Gün, Devrim, Yeni Gündem, Somut, Birikim, Argos, Varlık, Hürriyet Gösteri, gibi dergilerde yazdı.

KİTAPLARI

Gelişim Açısından Kültür Değişimi, (doktora tezi, Ankara, 1971), Toplumsal Gelişmede Radyo ve Televizyon,(1972 TRT Büyük Ödülü), Göç ve Gelişme 1976, XIX. Yüzyıldan Günümüze Kitle İletişiminin Kültürel İşlevleri 1982, Çağdaş Fantazya 1982, Müzik ve Yabancılaşma 1982, Estetize Edilmiş Yaşam 1983, İletişimin ABC'si 1992.

ÇEVİRİ KİTAPLARI

Walter Gellhorn, Amerikan Hakları Anayasasının Uygulanması 1965, Kitle Haberleşme Teorilerine Giriş 1968, Bertrand D. Wolf, Devrim Yapan Üç Adam 1968, T.B. Bottomore, Toplumbilim 1972, Maurice Duverger, Metodoloji Açısından Sosyal Bilimlere Giriş 1973; Wright Mills, İktidar Seçkinleri 1974, John King Fairbank, Çin'in Sömürgeleşmesi ve Amerika'nın Çin Politikası 1976, G. Osipov, Toplumbilim Teori ve Yöntem Sorunları 1977, Wright Mills, Toplumbilimsel Düşün 1979, Ernst Bloch, Georg Lukacs, Bertolt Brecht, Walter Benjamin, Theodor Adorno-Derleyen Fredric Jameson, Estetik ve Politika 1985, Lewis Henry Morgan, Eski Toplum 2 cilt 1987, Martin Jay, Diyalektik İmgelem 1989, Bernard Lewis, İslâm'ın Siyasal Söylemi 1993.