Tarihi 'teslim'de bakan devrede

Teslim olan 34 kişilik grup, bir ara 'gelmekten' vazgeçti. Devreye Bakan Atalay'ın görevlendirdiği Müsteşar Güneş girerek süreci koordine etti

Türkiye'ye giriş yapan PKK'lıların "karşılanmalarına yönelik kaygılardan dolayı", bir ara gelmekten vazgeçtiği ve devreye İçişleri Bakanı Beşir Atalay'ın girdiği ortaya çıktı. Atalay, Silopi'de adeta kamp kuran Bakanlık Müsteşarı Osman Güneş'i arayarak "mini krizi" çözdü. İçişleri Bakanı Atalay, İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Osman Güneş ve Şırnak Valisi Ali Yerlikaya'nın büyük çaba gösterdiği süreç, şöyle gelişti: DTP Eş Başkanı Ahmet Türk, dün sabah saatlerinde İçişleri Bakanı Beşir Atalay'ı aradı ve teslim sürecinde sorun yaşanmaması için destek istedi. Atalay'ın yanıtı ise "Soğukkanlı ve sağduyulu olmak lazım. Türkiye bir hukuk devletidir. Bundan sonrası yargının işidir" oldu. Bu görüşmenin ardından DTP'li milletvekilleri Ahmet Türk, Emine Ayna, Nuri Yaman, Sevahir Bayındır, Hasip Kaplan, Sırrı Sakık ve Sebahat Tuncel'den oluşan milletvekili heyeti dün Silopi'de bulunan İçişleri Müsteşarı Osman Güneş'le görüşme gerçekleştirdi. Milletvekilleri, Osman Güneş'e PKK'lılar teslim olmalarıyla ilgili duydukları bir takım kaygıları dile getirdi. Teslim olanların ifade işleminde hazır bulunan savcı ve askeri yetkililerin kendilerine etkin pişmanlıktan yararlanma gibi bir dayatmada bulunmaları halinde sürecin önünün tıkanabileceğinin altını çizdiler.

DTP, GRUPLA GÖRÜŞTÜ

Milletvekilleri gelen grubun hiçbir koşul altında TCK'nın 221'inci maddesini kabul etmediklerini bu nedenle sorgulanma sırasında bu konunun kendilerine empoze edilmemesini istediler. Güneş'in ise Silopi'ye gelen özel yetkili 4 cumhuriyet savcısının deneyimli olduklarını vurguladığı ve yasal prosedüre göre hareket edileceğini belirttiği öğrenildi. Bu görüşmenin ardından DTP'li milletvekilleri, teslim olacak PKK'lıların konvoyundaki bazı kişilerle görüşerek engel kalmadığını, Diyarbakır, Van, Mardin ve Şırnak'da toplam 45 avukatın da ifade alınması sırasında hazır bulunacağını ifade etti. Bu haberle birlikte Zaho'da bekleyen 34 kişilik grup teslim olmak üzere yola çıktı.

ATALAY'DAN BASIN TOPLANTISI

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, demokratik açılım ve PKK'lıların teslim olmasına yönelik bilgi vermek amacıyla medya temsilcileriyle bugün saat 10.00'da toplantı yapacak.

BİZE ULAŞIN