"Uzan'ın talebi Türkiye-Fransa ilişkilerini gerebilir"

  1. Haberler
  2. Gündem
Pazartesi 20.10.2009 ABONE OL
Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) üyeliğine karşıtlığı yüzünden gerginleşen Fransa ve Türkiye ilişkilerinin, Cem Uzan'ın Fransa'ya sığınma talebi yüzünden iyice gerilebiliceği iddia ediliyor. Fransa'nın hükümete yakınlığı ile bilinen Le Figaro gazetesi, dün "Eski Baron'un Fransa Firarı' başlıklı haberinde, "Uzan'ın sığınma talebinin, Ankara-Paris ilişkilerini germe riski taşıdığına" dikkat çekti.

'TÜRK BERLUSCONİ FİRARDA'
Uzan'ın İtalyan Başbakanı Silvio Berlusconi'ye benzetildiğinin altını çizen gazete, Uzan adının, Türkiye'nin en garip destanlarından biriyle ilişkilendirildiğini belirtti. Gazete, Uzan ailesinin hikayesini şöyle anlattı: "Düşüşünden önce, bu klan ülkenin en zengin endüstri imparatorluklarından biriydi. 2000'li yılların başında, Uzan ailesinin en tanınmışı olan Cem'in yaşantısı, magazin dergilerinde kapak olurdu. New York'taki lüks apartmanı, Boeing 747 özel uçağıyla yaptığı yolculuklar ve yatlarındaki şampanya partileri... Ama yasal sorunlar, 2003 yılının başında, usulsüzlükler nedeniyle Uzan ailesinin, elektrik üretimi ve dağıtımı lisansının iptaliyle başladı. Daha sonra İmar Bank'ın hesaplarında 5 milyar euro açık çıktı ve ülke dışındaki hesaplarda paranın yüzde 90'ı kayboldu. Devlet, ülkenin ikinci büyük telekominikasyon operatörü Telsim'in de içinde bulunduğu 219 şirkete el koydu. Amerikan adaletinin mahkûmiyet cezasına rağmen, Motorola ve Nokia, Uzan'dan 4.8 milyar dolarlarını alamadı. O zamandan beri baba Kemal, kardesi ve en büyük oğulları firarda."

'AŞIRI SAĞCI PARTİ KURMUŞTU'
Cem Uzan'ın bir ara, 'Genç Parti' adında, popülist bir aşırı sağcı parti kurarak onun başına geçtiğine dikkat çeken gazete, Türkiye'nin dolandırıcılıktan 3.5 yıl hapse çarptırdığı Uzan'ı, Interpol üzerinden "kırmızı bültenle" aradığını ifade etti.