Horizon-1 mürettebatı Türkiye'de

Aden Körfezi'nde Somalili korsanlarca kaçırılan "Horizon 1" isimli kuru yük gemisinin mürettebatı yaklaşık 3 ayı aşkın tutsaklığın ardından sevdiklerine kavuştu.

Sabahın erken saatlerinde Atatürk Havalimanı'na koşan mürettebat yakınları ise kavuşma anında gözyaşlarına boğuldu.

8 Temmuzda Aden Körfezi'nde Somalili korsanlarca kaçırılan Horizon 1 isimli kuru yük gemisi 5 Temmuz'da korsanlarla sağlanan anlaşma sonucu serbest bırakıldı. Yaklaşık 3 ay süren esaretin ardından "Horizon 1", Ürdün'ün Akabe Limanı'na ulaştı. Horizon Denizcilik İç ve Dış Tücaret A.Ş yetkilileri tarafından Akabe Limanı'na götürülen mürettebat gemiyi devraldıktan sonra, Horizon 1 gemisinin mürettebatının ülkeye dönmesi için işlemler tamamlandı. Bu sürecin ardından mürettebattan 17 kişi bu sabah 05.30'da TK 1213 sefer sayılı uçakla Atatürk Havalimanı'na indi. 4 kişinin ise yarın memleketlerine döneceği belirtilirken 1 kişinin kendi isteğiyle gemide kaldığı öğrenildi.

Sabahın erken saatlerinde Atatürk Havalimanı'na akın eden mürettebat yakınları 3 ay süren endişeli bekleyişin ardından mutlu sona ulaştı. Mürettabat ve yakınlarının kavuşma anlarına sevinç gözyaşları hakim oldu. Gökmen Meydan'ın ablası Hatice Meydan, kardeşine uzun bir aranın ardından telefonla ulaştığını, 3 ay boyunca endişe içinde beklediklerini anlattı. Geminin 4. kaptanı Aysun Akbay'ın annesi ve babası da kızlarının tutsaklık sürecinde yaşadıkları sıkıntıyı anlatarak, kızlarına kavuşacak olmalarından dolayı mutluluk duyduklarını ifade etti.

Aysun Kaptan: "Bir daha Aden'e gitmem"
Kaçırıldıktan sonra sık sık gündeme gelen geminin 4. Kaptanı Aysun Akbay, 3 ay boyunca büyük sıkıntılar çektiklerini ancak korsanların kendilerine kötü davranmadığını söyledi. Anne ve babasına kavuşmuş olmasından dolayı çok mutlu olduğunu ifade eden Aysun Kaptan, "Çok sıksıntılı günler geçirdik. Bize kötü davranmadılar ancak yine de özgür olmamak kötü bir şey. Denizciliğe devam etmeyi düşünüyorum fakat bir daha asla Aden'e gitmeyeceğim." dedi. Aysun Kaptan, tutsaklığı esnasında özlediği en önemli şeyin ise özgürlük olduğunu söyledi.Hiç Görmediği Yeğenine Sarıldı
Geminin makinacısı Gökmen Meydan'ın yakınları da sabah erkenden havalimanına koştu. Meydan'ı bekleyenler arasında bir de 3 aylık Ecrin bebek vardı. Gökmen Meydan, havalimanındaki rutin işlemlerin ardından dışarda kendisini bekleyen yakınlarına koştu. Meydan'ın ilk sarıldığı ise kız kardeşinin çocuğu olan Ecrin bebek oldu. Yeğeninin, kendisi Somalili korsanlara tutsakken doğduğunu belirten Meydan, sıkıntılı bir süreçten geçtiklerini ancak sevdiklerine kavuşmanın bu sıkıntıları unutturduğunu söyledi.

4 Aylık Oğlunu İlk Kez Gördü
Aden Körfezi'nde kaçırıldıktan 89 gün sonra korsanlarla yapılan anlaşma sonucu serbest bırakılan ''Horizon 1'' gemisinin makine görevlisi Mustafa Şenkal, Mersin'in Tarsus ilçesindeki ailesine kavuştu.
Ürdün'ün başkenti Amman'dan kalkan uçakla sabah Atatürk Havalimanı'na inen mürettebattan Şenkal, önce hava yoluyla Adana'ya, ardından kara yoluyla Tarsus'a geldi.

Öğretmenler Mahallesi'ndeki evine gelişinde eşi Zeynep Şenkal, 4 aylık oğlu Aydeniz, annesi Lütfiye, babası Mahmut, kardeşi Barış tarafından karşılanan Mustafa Şenkal, gazetecilere yaptığı açıklamada, gemide şubattan bu yana çalıştığını söyledi.

Ailesine yeniden kavuştuğu için çok mutlu olduğunu anlatan Şenkal, şöyle konuştu:

''Çok zor günler geçirdik. Korsanlar cahil insanlardı. Kaza kurşunu olayından herkes korkuyordu. Köprü üstü dediğimiz dümenin olduğu bölümde 15 gün kaldık. Kaçırıldığımızın ikinci günü yan tarafımda bir korsan silahıyla oynarken patlama sesi geldi. Ayağımdan vuruldum. Geminin üçüncü kaptanı benimle ilgilendi.''

Türk askerlerinden her zaman destek gördüklerini belirten Şenkal, şunları kaydetti:

''Askerlerimiz denizin dalgalı olduğu anlarda, zor şartlara rağmen bizim gemimizi kendi gemilerine bağlayarak yakıt, su, kumanya verdi. Her konuşmanın arkasından bizlere bir ihtiyacımızın olup olmadığın sordular. Tıraş bıçağından çikolatamıza kadar her şeyi verdiler.''

Mustafa Şenkal'ın eşi Zeynep Şenkal ise yaşadığı mutluluğunun tarifsiz ifade ederek, ''13 yıl sonra bebek sahibi olmuştuk. Nihayet oğlum babasını gördü. Mürettebatın alıkonulması sürecinde nasıl bir pozisyon ve psikolojide olduklarını bilmiyorduk. Bu bizi kahrediyordu. Ayrıca eşimin farklı bir durumu vardı. Kendisi yaralanmıştı. Ama artık hepsi geride kaldı. Eşime sağlıklı şekilde kavuştuğum için çok sevinçliyim'' dedi.

En Çok Ailesini Ve Yatağını Özlediğini Söyledi
Aden Körfezi'nde kaçırıldıktan 89 gün sonra korsanlarla yapılan anlaşma sonucu serbest bırakılan Horizon 1 gemisinde stajyer güverteci olarak bulunan Burak Pamuk, Kocaeli'nin Darıca ilçesindeki evine geldi.

Babası, annesi ve kardeşi tarafından İstanbul Atatürk Hava Limanı'nda karşılanan Burak Pamuk'un otomobille geldiği Bağlarbaşı Mahallesi'nde, bayram havası yaşandı.

Akrabaları, komşuları ve arkadaşlarıyla hasret gideren Burak Pamuk, Tuzla'daki Türk Deniz Eğitim Vakfı (TUDEV) son sınıf öğrencisi olduğunu, stajyer güverteci olarak Horizon 1 adlı kuru yük gemisinde çalışmaya başladığını, stajının 45. gününde geminin Somalili korsanlar tarafından kaçırıldığını söyledi.

Esaretin 89 gün sürdüğünü, endişeyle geçen bu sürede türlü güçlükler yaşadıklarını belirten Pamuk, ''89 gün süren esarete adeta alışmış, esaret yaşam tarzımız olmuştu. Serbest bırakılacağımızı duyduğumuzda, rüyada olduğumu sandım. Benim gibi stajyer bir gemici için hem çok kötü hem de çok önemli bir tecrübe oldu'' dedi.

Korsanların her gün kendilerine Türkiye saati ile 06.00 - 07.00 gibi yatmaları talimatını verdiğini ifade eden Pamuk, ''Bu yüzden nerede yattığımız belli olmuyordu. Ailemden bu kadar uzun süre ayrı kalmamıştım. Bu nedenle en çok ailemi ve yatağımı özledim'' diye konuştu.

Pamuk, korsanların kendilerine kötü davranmadığını, ancak anlaşma sağlanıp gemiden ayrılma aşamasında, personelin, aralarında cep telefonları, dizüstü bilgisayarlarının da bulunduğu çok sayıda özel eşyasını aldığını bildirdi.

Okulunun yeni sezon eğitime başladığını belirten Pamuk, ''Okuluma devam edeceğim. Denizi çok seviyorum, mezun olduktan sonra mesleğimi sürdüreceğim'' diye konuştu.

Burak Pamuk'un babası emekli deniz astsubay Ali Pamuk ise geminin alıkonulmasının ardından adeta ''ölüp ölüp dirildiklerini'' vurgulayarak, şöyle dedi:

''Serbest bırakılacaklar, bırakıldılar söylemleri ile 89 gün geçti. Çok büyük stres yaşadık. Serbest bırakıldıklarını öğrenince dünyalar bizim oldu. Hava limanında oğlumla yüz yüze gelince yeniden doğmuş gibi oldum.''

Nalan Pamuk da oğlunu çok özlediğini, endişeyle geçen 89 günün ardından kavuşmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade ederek, ''Alıkonuldukları süre içinde iyi beslenemedi, epeyce kilo kaybetti. Yapacağım yemeklerle yeniden aynı kilosuna kavuşmasını sağlamaya çalışacağım. Onun da yemeklerimi özlediğini düşünüyorum'' diye konuştu.

Horizon-1 adlı kuru yük gemisi, 23 Türk mürettebatıyla Suudi Arabistan'dan Ürdün'e giderken 8 Temmuzda Aden Körfezi'nde silahlı korsanlarca ele geçirilmişti. Korsanlar, fidye talebinde bulunmuştu.

BİZE ULAŞIN