Kayserili gazi, 'Devlet Övünç Madalyası'nı iade için dilekçe verdi

Terör örgütü PKK'nın Kandil ve Mahur kamplarından gelen 34 terörist için düzenlenen karşılama törenlerine tepki gösteren Kayserili Güneydoğu Gazisi Mete Kurt, 2001 yılında aldığı 'Devlet Övünç Madalyası'nın geri alınması için Kayseri Valiliği'ne dilekçe verdi. "Türk Milleti'nin Gazisi olmak bana yeter" diyen Kurt, randevu almadığı için Vali Mevlüt Bilici tarafından kabul edilmedi.

Hükümetin, demokratik açılımıyla ilgili izlediği yol haritası ve İmralı'yı muhatap kabul ettiğini ileri süren Kayserili Gaziler ve şehit yakınları, düzenledikleri basın açıklamasıyla tepkilerini dile getirmek istedi. Valilik binası önünde toplanan grup, randevu almadan geldikleri valilik binasına girmek isteyince polisin sözlü uyarısıyla karşılaştı. Kamusal alan içerisinde eylem yapmalarına izin verilmeyeceğini hatırlatan polisle tartışan bazı şehit yakınları, uyarı üzerine binadan uzaklaşmak zorunda kaldı.

Tunceli'de 1999'de mayına basarak iki bacağını kaybeden, 2001 yılında 'Devlet Övünç Madalyası' ve gazilik beratı alan Mete Kurt'un Vali Mevlüt Bilici'nin yanına girmesine izin verildi. Mete Kurt, hazırladığı dilekçeyi Valilik Özel Kalemi'ne sunmak üzere içeri girerken, şehit yakınları ile gaziler hükümetin Kürt sorununa yaklaşımını eleştiren açıklamalar yaptı.

Madalyasını iade etmek için hazırladığı başvuru dilekçesini teslim ettiğini ifade eden Kurt, dilekçesinde iade gerekçelerini şöyle sıraladı: "Yaptığım hizmet, feda ettiğim gençliğim ve sağlığım devletime, aziz Türk milletine helaldir. Ancak, özellikle son 7 -8 yıldır hainlere verilen ödünler, çıkartılan kanunlar yetmemiş gibi aziz şehitlerimize en üst makamlarca çirkin benzetmeler yapılması, İmralı canisine iltifatta bulunulması, Meclis'teki uzantılarının muhatap kabul edilmesi, özellikle de son günlerde açılım adı altında İmralı'daki caninin yol haritasını büyük bir pişkinlikle yürüterek, bizlere kurşun sıkanları davul zurnayla karşılayıp ağırladıktan sonra serbest bırakılması ve buna benzer bir çok çelişki... Sayın Cumhurbaşkanlığı'nca tarafıma verilen devlet övünç madalyasını, makamınıza iade etmek zorunluluğu doğmuştur."

BİZE ULAŞIN