Serbest kalanlara karanfilli karşılama

Sınıra gelip teslim olan PKK'lılar dün sabaha karşı sorguları bittikten sonra peşpeşe serbest bırakıldılar. Yaklaşık 30 bin kişi, grubu alkışlar, zılgıtlar ve karanfillerle karşıladı. Çocuklar ve kadınların da bulunduğu 34 kişi DTP'nin parti otobüsüne bindi. Otobüsün önü kalabalık tarafından sloganlarla kesilince ve alandaki çevik kuvvet gücü de yetersiz kalınca Kuzey Irak'tan gelen 34 kişi otobüsün üzerine çıkarak kalabalığa selamladı. Eş başkanlar Ahmet Türk ve Emine Ayna'nın da bulunduğu aracın üzerindekiler kalabalığa, kalabalıktan da otobüstekilere kırmızı karanfiller atıldı. Bir süre sloganlar atıldıktan sonra konvoy eşliğinde Diyarbakır'a doğru yola çıkıldı.

GENELKURMAY VE MİT

PKK'lıların serbest kalmasını bekleyen yakınları ve gazeteciler ise önceki geceden itibaren dün sabah saatlerine kadar Habur Sınır Kapısında adeta kamp kurdu. Irak sınırına sıfır noktada yer alan bölgede gece dondurucu soğuğa rağmen bekleyişlerini sürdüren aileler, gümrük sahası yanındaki TIR parkından getirdikleri kamyon ve TIR lastiklerini yakarak ısınmaya çalıştı. Öte yandan, ifade alma işlemi sırasında Genelkurmay Başkanlığı'na bağlı Özel Kuvvetler Komutanlığı'nda görevli Psikolojik Harekât Subayları da hazır bulundu. Ayrıca Milli İstihbarat Müsteşarlığı'ndan yetkili düzeyde gönderilen 2 MİT görevlisi de gümrük sahası içerisinde gelişmeleri izledi.

11 YILDIR AYRIYDILAR

Kandil Dağı'ndan gelenlerin kimliklerinin açıklanmasının ardından aileler Habur Sınır Kapısı'na akın etti. Dağa çıkan kızları Vilayet Yakut'u 11 yıldır görmeyen baba ve ablası da sınıra koşanlar arasındaydı. Habur'da teslim olan PKK'lıların sorgusu sürerken Türkiye tarafında bekleyen kalabalık arasında bambaşka özlem taşıyanlar da vardı. Soğuk havada sınıra akın ederek yakılan ateşin etrafında ısınan aileler, yıllardır göremedikleri çocuklarına kavuşacakları dakikaları bekledi. 11 yıl önce PKK'nın dağ kadrosuna katılan Diyarbakırlı Vilayet Yakut'un (32) kız kardeşi Rabia Yakut, haberi alır almaz babası Hüsni Yakut ile birlikte yola çıkıp Irak sınırına geldiklerini söyledi.

HASRETLE BEKLİYOR...

Kardeşinin Türkiye'ye geleceğini televizyonda duyduğunda çok heyecanlandığını, Türkiye'ye geldiklerini haber aldığında heyecanının daha da arttığını belirten Rabia Yakut, "Ablamla 11 yıl aradan sonra ilk kez kucaklaşıp hasret giderecek olmanın heyecanı içerisindeyim. Zaten bunun aksini düşünmek bile istemiyorum. Umarım ablam ve diğerleri bir an önce serbest kalır ve aileleri ile doyasıya kucaklaşır" dedi. Baba Hüsni Yakut ise, "11 yıl sonra kızımı kucaklayıp onunla koklaşmak ve hasret gidermek için bekliyorum. İnşallah bu genç insanlar yasal işlemlerin ardından salınır ve ailelerine kavuşurlar" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN