Akaryakıtta dev operasyon

30 ayrı ilde eş zamanlı olarak 100'e yakın akaryakıt istasyonuna yönelik jandarma operasyonunda, kurdukları düzenekle kaçak akaryakıtı yasal olanı ile birlikte sattıkları iddia edilen çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Bazı akaryakıt istasyonlarında ''kaçak akaryakıt satıldığı'' bilgisine ulaşan Ankara İl Jandarma ekipleri, söz konusu kişilere yönelik Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının talimatıyla çalışma başlattı.
Söz konusu kişilerin kimliklerinin tespit edilmesi ve gerekli teknik takibin yapılmasının ardından bugün sabah saatlerinde harekete geçen güvenlik güçleri, Ankara başta olmak üzere 30 ilde ''By-pass'' adını verilen operasyonu başlattı.

Operasyon sonucu, kaçak akaryakıt sattığı ileri sürülen istasyonların, yer altına ikinci bir depo koydukları ve bu depo içindeki akaryakıtın ayrı bir hat ile pompaya bağlandığı tespit edildi. Operasyon sonucu çok sayıda kişi gözaltına alındı.

MÜŞTERİNİN DURUMUNA GÖRE AKARYAKIT

Akaryakıt istasyonlarında Enerji Piyasası Denetleme Kurulu (EPDK) müfettişleri ve vergi denetçileriyle birlikte inceleme yapan jandarma ekipleri, bazı istasyonlarda, içerisinde ulusal marker bulunan akaryakıt ile kaçak akaryakıtın satılmasını sağlayan elektronik düzenekler ele geçirdi. Söz konusu düzeneğiN, uzaktan kumanda cihazı ile çalıştığı ve araçlara akaryakıtı veren istasyon görevlisinin müşterinin durumuna göre elindeki kumanda cihazını kullanarak, bazen kaçak, bazen de yasal akaryakıtı verdiği tespit edildi.

EPDK müfettişlerinin söz konusu akaryakıt istasyonlarında yaptığı denetimlerde, uzaktan kumanda cihazını kullanarak içerisinde ulusal marker bulunan akaryakıttan numune verildiğini belirlediler.

VERGİ DE KAÇIRIYORLARMIŞ

Akaryakıt kaçakçılarının aynı zamanda, yazar kasalarda elektronik yazılım kullanarak vergi kaçırdıkları da yapılan çalışmalarla tespit edildi.

Yazar kasalara ''sahte mali hafıza'' monte eden şüphelilerin, akaryakıt satışı sonrasında yine uzaktan kumanda cihazı ile istedikleri zaman gerçek mali kağıtlarla yasa dışı fatura düzenledikleri bildirildi.
Hazırladıkları yazılımın internet üzerinden istenildiği zaman dışarıdan da müdahaleye imkan verdiği ve zanlıların bilgisayar aracılığıyla söz konusu yazar kasa bilgilerine ulaşarak herhangi bir durumda sahte mali hafıza içerisindeki bilgileri silebildikleri tespit edildi. Bu şekilde yazar kasadan alınan ''Z Raporu''nda silinen hafızadaki bilgilerin görünmediği kaydedildi.

Jandarma yetkilileri, operasyonun devam ettiğini, diğer illerden gözaltına alınan zanlıların Ankara'ya getirileceğini, ifadelerinin alınmasının ardından adliyeye sevklerinin yapılacağını bildirdiler.

BİZE ULAŞIN