'Pişman mısın?' diye sorulmamasının sırrı

Kuzey Irak'tan gelenlere tutuklanmalarını sağlayacak "pişman mısın?" sorusunun sorulmaması için önceden girişimler yapıldığı ortaya çıktı. Yerel kaynaklar "Sorulsaydı, süreci baltalardı" dedi

Mahmur Kampı ve Kandil'den gelen PKK'lılara "Pişmanlık hükümlerinden yararlanmak istiyor musun?" sorusunun yöneltilmeyeceğinin taraflarca "tahmin edildiği" ve sürecin bu şekilde işlediği ortaya çıktı. Hakim ve savcılar bu soruyu sormayarak, "pişman değiliz" yanıtlarını engelledi ve PKK'lıları serbest bırakma kararını kolaylaştırdı. "Demokratik açılım" kapsamında Habur Sınır Kapısı'ndan gelen 34 kişilik gruba, Silopi'deki sorguları sırasında örgüte ne zaman katıldıkları, ne gibi eylemde bulundukları ve Türkiye'ye niçin geldikleri gibi birçok soru soruldu. Ancak "TCK'nın 221'inci maddesindeki etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanmak istiyor musunuz?" sorusu yöneltilmedi. Salıverilme kararlarında da "Sanığın etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanma ihtimali de bulunduğundan mağdur edilmemesi için salıverilmesine..." ifadesi yer aldı.

"HAYIR" DENSEYDİ...
221'inci madde, "örgütten koptuğunu kanıtlaması", "gönüllü olarak ayrıldığını beyan etmesi" ve "pişmanlık duyduğunu belirtmesi" şartlarını taşıyor. Silopi'de de hakim ve savcılar şüphelilere bu soruyu sorup, 'pişman değilim' yanıtını alsalardı salıverme kararı vermeleri zorlaşacaktı. İsminin yazılmasını istemeyen yerel bir kaynak SABAH'a "Bu sorunun sorulmayacağını biliyorduk. Çünkü 'pişman değilim' diyenler çıkabilirdi, bu durumda tutuklama kaçınılmaz olurdu. Bu da süreci baltalardı" dedi. Diyarbakır Barosu Başkanı Mehmet Emin Aktar da "Bu sorunun sorulmayacağını tahmin ediyorduk. Süreç devletin kontrolü altında işliyor. Grubu Türkiye'ye getiren Seydi Fırat'ın gelecek kişilerle neler konuştuğunu tam olarak bilemeyiz. Grupla önceden görüşüldüğü iddiaları da var" karşılığını verdi. İnsan Hakları Derneği Diyarbakır Şube Başkanı ve sorguya katılan avukat grubunun önde gelen isimlerinden Muharrem Erbey de "Elbette ki bir talep şeklinde değil ancak savcılarla sohbet sırasında bu sorunun önemi üzerinde duruldu. Hakime de sorgu öncesinde avukatlar tarafından 'Umarım siz de sormazsınız' temennisinde bulunuldu. Böylece bir usuli işlem gelişti" dedi.

BAKAN ATALAY'DAN UYARI
Öte yandan İçişleri Bakanı Beşir Atalay, "şu an toplumun her kesiminin katkı vermesi gereken bir süreçte bulunduğunu" ifade ederek "Özellikle DTP kesimini uyarıyorum; burada büyük zorluklarla mesafe alınan kardeşlik atmosferi oluşturuluyor. Bunu sabote etmesinler, bir fayda, katkı sağlamaz" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN