Gül: Kazakistan'a enerji ihracatında destek veririz

Cumhurbaşkanı, Nazarbayev onuruna verdiği yemekte Kazakistan'la enerji alanında da ilişkileri geliştirme gayreti içinde olduklarını söyledi

Cuma 23.10.2009
Son Güncelleme: Perşembe 27.05.2010
ABONE OL
CUMHURBAŞKANI Abdullah Gül, "Türkiye, Kazakistan'ın petrol ve doğal gazının küresel pazarlara ihracatına, kendisinin de içinde yer aldığı projelerle destek verme arzusu taşımaktadır" dedi. Cumhurbaşkanı Gül, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev onuruna Çankaya Köşkü'nde akşam yemeği vedi. Gül, yemekte yaptığı konuşmada, Türk müteşebbislerinin iki ülke arasındaki işbirliğinin artırılmasına doğrudan katkı sağladığını belirterek şöyle dedi:

HAZAR BİZİM İÇİN DE ÖNEMLİ
"Kazakistan ile enerji alanında da ilişkilerimizi geliştirme gayreti içindeyiz. Kazakistan Hazar Ulaştırma Sistemi projesinin başarısı ülkemiz açısından da büyük önem arz etmektedir. Türkiye, Kazakistan'ın petrol ve doğal gazının küresel pazarlara ihracatına, kendisinin de içinde yer aldığı projelerle de destek verme arzusu taşımaktadır. Kazak petrolünün Samsun- Ceyhan güzergahından dünya pazarlarına ulaştırılması ve Ceyhan'da ortak petrol rafinerisi kurulması için işbirliği yapmaya önem veriyoruz." Nazarbayev de ekonominin güçlenmesinde Türkiye'den gelen kredi finansmanı ve yatırımların büyük yardımı olduğunu belirtti. İkili ilişkilerin "stratejik ortaklık" düzeyine ulaştığını söyleyen Nazarbayev, Astana'da açılışını yaptığı Mustafa Kemal Atatürk heykelinin de kardeşlik ilişkilerinin bir örneği olduğunu ifade etti. Yemeğe Meclis Başkanı Mehmet Ali Şahin, bakanlar Faruk Çelik, Nimet Çubukçu ve Taner Yıldız, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve aralarında Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık ile Bekir Okan ve Fettah Tamince gibi işadamlarının bulunduğu çok sayıda davetli katıldı.

İLGİLİ HABERLER

https://www.sabah.com.tr