Dağdan dönenler TC kimliği alacak

Mahmur ve Kandil'den gelerek Habur'dan giriş yapan 34 kişiye TC kimliği verilecek. PKK'lılar nüfus idaresine başvurup "Yurtdışından geldim. Kimliğimi kaybettim" diyecek

Mahmur ve Kandil'den eve dönüş yapan 4'ü çocuk 34 kişinin kimliklerinin bulunmadığı ortaya çıktı. Dağdan eve dönen 34 PKK'lı, nüfus idaresine başvurarak yeni "TC" kimliklerini alacaklar. Mahmur'dan gelen ve doğum tutanağı bulunmayan çocuklar yaş tespiti için sağlık kontrolünden geçirilecek. Grup, nüfus kâğıtlarına kavuşabilmek kimlik hazırlığına başladı. "Yurtdışından geldim. Kimliğimi kaybettim. Gerekli sorgu yapıldı ve mahkeme salıverdi. Şu adreste oturuyorum" diyerek nüfus idaresine başvuracaklar. Nüfus idaresi de durum tespiti için Emniyet'ten bilgi isteyecek.

ÇOCUKLARA YAŞ TESPİTİ
Mahmur Mülteci Kampı'ndan gelen ve doğum tutanağı bulunmayan 4 çocuğun yaş tespiti yapılacak. Bunun için çocuklar sağlık kontrolünden geçirilecek ve anne ile babanın beyanı alınacak. Diyarbakır Baro Başkanı Mehmet Emin Aktar, kimlik çıkarmak için avukata ihtiyaç bulunmadığını belirterek, "Nüfus Kanunu kapsamında kimliklerini alabilecekler. Emniyet kayıtlarında aranıyor olsalar bile kimlikleri verilmek durumunda. İhtiyaç duyarlarsa avukatlık da yaparız" dedi. Habur Sınır Kapısı'nda ifadesi alınan gruba avukatlık da yapan Aktar, barış ortamının sağlanması için DTP'ye de seslenirken "Bu ülkede yaşayan insanların duyarlılıkları, psikolojisi göz önünde bulundurulmalı" dedi.

Seydi Fırat: Biz cezaevinden almıştık
Grubun Türkiye'ye girişinde öncülük eden eski örgüt üyesi Seydi Fırat da, "Mahmur ve Kandil'e uzun yıllar önce gittiler. Kimlikleri yok. Biz 1999'da geldiğimizde kimliklerimizi cezaevinden almıştık. Arkadaşlarımız ise nüfus idaresine başvuracak. Bir tahkik sürecinin ardından yeni kimliklerini alacaklar" diye konuştu. Fırat, kritik süreçte herkesin duygularını törpülemesi gerektiğini de ifade etti.

BİZE ULAŞIN