"Gerçekler ortaya çıksın"

  1. Haberler
  2. Gündem
Cumartesi 24.10.2009 11:53 ABONE OL
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Haziran ayında Taraf gazetesinin gündeme getirdiği ve daha sonra Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'un "kağıt parçası" olarak nitelendirdiği "İrtica ile mücadele eylem planı"nın altında Albay Çiçek'in ıslak imzasının olduğunun anlaşıldığı iddiasıyla ilgili olarak, "Bunu Savcı Bey nasıl değerlendirecektir, ilgili mahkeme nasıl değerlendirecektir, o, onların takdiridir. Aslolan, doğrular ortaya çıksın, gerçekler ortaya çıksın. Çünkü Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni kimsenin zan altında bırakmaya hakkı ve salahiyeti yoktur. Böyle bir şeye de biz asla aracılık etmeyiz" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Pakistan'a hareket etmeden önce gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Erdoğan, şehit aileleri ve gazilerin Mahmur ve Kandil'den dönenlerin serbest bırakılması ve ardından yaşananlara tepki göstermesiyle ilgili olarak bütün şehit ailelerinin bu şekilde davranmadığını, tepki gösterenin de göstermeyenin de olduğunu söyledi. 34 kişinin girişinde yapılanları kesinlikle tasvip etmediğini bildiren Erdoğan, "Kendilerine bu konuda gerekli uyarılar koordinatör Bakan tarafından önceden yapılmış olmasına rağmen bunların yapılmış olması sadece siyasi rant elde etmeye dönüktür. Yargı bu kişileri evlerine gönderdi. Ama evlerine giderken yollarda, köylerde, şurada-burada bu tür yaklaşımları bizim tasvip etmemiz mümkün değil. Kaldı ki bu yaklaşımların bu şekilde devam etmesi halinde biz sürece bu olgunluk içerisinde bakamayız" dedi.

İllegal yapılarla asla muhatap olmayacaklarını vurgulayan Erdoğan, "Bizim bu projemizin içinde etnik unsurlar, azınlıklar, bölgenin ekonomik sorunları var. Bu bir devlet projesidir ve muhatabı da millettir. Buradan rahatsız olan ve farklı yönlere çekmek isteyenler olduğu gibi buradan nemalanmak isteyenler de var. Bu tür provakatif olaylara imkan ve zemin hazırlamayalım" diye konuştu.

Haziran ayında Taraf gazetesinin gündeme getirdiği ve daha sonra Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'un "kağıt parçası" olarak nitelendirdiği "İrtica ile mücadele eylem planı"nın altında Albay Çiçek'in ıslak imzasının olduğunun anlaşıldığı iddiasıyla ilgili olarak ise Erdoğan şu anda süreci yargının takip ettiğini belirterek "Burada tabii şu anda savcının elinde olan belge ne denli sağlamdır, ona bakmak lazım. Şu anda Adli Tıp raporu bu noktada bildiğim kadarıyla Savcı Bey'e ulaşmış olması lazım. Bunu Savcı Bey nasıl değerlendirecektir, ilgili mahkeme nasıl değerlendirecektir, o, onların takdiridir. Aslolan, doğrular ortaya çıksın, gerçekler ortaya çıksın. Çünkü Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni kimsenin zan altında bırakmaya hakkı ve salahiyeti yoktur. Böyle bir şeye de biz asla aracılık etmeyiz" diye konuştu. (ANKA)

BUGÜN NELER OLDU