Gül Sırbistan'a gidiyor

Cumartesi 24.10.2009 13:02
Güncelleme: Cumartesi 24.10.2009 13:03
ABONE OL
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 25-27 Ekim'de Sırbistan'a gidiyor.

Cumhurbaşkanı Gül, Sırbistan Cumhurbaşkanı Boris Tadiç'in davetine icabet ederek bu ülkeye resmi bir ziyarette bulunacak.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada 1986 yılından bu yana bir Türk Cumhurbaşkanının Belgrad'a gerçekleştireceği bu ilk resmi ziyaretin, Türkiye-Sırbistan ilişkilerinin tüm boyutlarıyla gözden geçirilmesine ve ülkeleri ilgilendiren bölgesel ve çok taraflı güncel meseleler hakkında görüş teatisinde bulunulmasına vesile olacağı bildirildi. Açıklamada, Cumhurbaşkanı Gül'ün Sırbistan ziyaretinin ikili ilişkilerde son dönemde yakalanan ivmenin artarak sürmesi ve her alanda mevcut işbirliğine derinlik ve zenginlik kazandırılması bakımından bir fırsat oluşturacağı belirtilerek Türkiye'nin Balkanların anahtar aktörü olarak gördüğü Sırbistan ziyaretinde yapılacak görüşmelerde Balkanların huzuru, istikrarı ve refahı istikametinde ortak hareket etme imkanlarının da ele alınacağı ifade edildi.

Ziyaretin siyasi ilişkilerdeki gelişmenin ekonomik ve ticari işbirliğine dönüşmesi açısından da önem taşıdığı belirtilirken Cumhurbaşkanı Gül'e eşlik edecek heyette ekonomik işbirliğini geliştirmek ve özellikle yatırım imkanlarını yerinde değerlendirmek üzere işadamlarının da yer alacağı açıklandı. Bu kapsamda Cumhurbaşkanı Gül ve Sırbistan Cumhurbaşkanı Tadiç, her iki ülkeden işadamlarının katılımıyla düzenlenecek Türk-Sırp İş Konseyi Toplantısı'na birlikte katılacaklar. Ziyaret sırasında ikili ekonomik ilişkilerin hukuki boyutunu güçlendirmek amacıyla çeşitli anlaşmalar da imzalanacak. (ANKA)