Barış Grubu'na üç aylık kırmızı "vize"

34 kişilik gruba verilen oturum ve dolaşım izninin 3 ay süre için verildiği belli oldu. Kırmızı renkli vize belgesi Türkiye'de nüfus kaydı olmayan çocuklara da verildi

34 kişilik "Barış Grubu"na, 3 aylık oturum ve dolaşım izin belgesi verildiği ortaya çıktı. Aralarında PKK'lıların da bulunduğu gruptakilere verilen A5 kağıdı boyutundaki kırmızı renkli vize yazısında, kişinin ismi ve ana-baba isimleri yer aldı. Habur'dan giriş yapanların serbest kalmasından sonra, "Bu kişiler, Türkiye'de hangi kimlikle yaşayacaklar" sorusu gündeme gelmişti. Bu sorunun, Habur'daki sorgulama işlemi sırasında çözüldüğü belirlendi. Şüphelilere sorguları tamamlandıktan sonra yarım dosya kağıdı büyüklüğünde (A5 boyutunda) kırmızı renkli bir kağıda 3 ay süre ile Türkiye sınırları içinde serbestçe oturma ve dolaşım haklarının bulunduğunu gösteren kağıt verildi. Bu belgede, kimlikleri önceden tespit edilen şüphelilerin adları, soyadları ve ana-baba isimleri gibi bilgiler yer aldı. Şüphelilere ayrıca, haklarındaki salıverilme kararları da verildi. Bu çerçevede savcılıkça salıverilenlerden 29'una savcılığın, hakimlikçe serbest bırakılan 5'ine de hakimliğin "salıverme" kararının da bir örneği verilirken, bu kararları yanlarında taşımaları istendi. Mahmur'dan gelen grupta, yetişkinlerin yanı sıra 4 de çocuk bulunuyordu. Türkiye'de hiç bir nüfus kaydı bulunmayan bu çocuklar sorguya alınmadı ve bu çocukların da "birey" olarak tanımlanabilmesi için "kırmızı vize" belgeleri düzenlendi. Gelen grupta yer alan Kamil ve Hamsiye'nin üç çocuğundan birinin ismi "Bewar"dı. Yani "w" ile yazılıyordu.

TC kimlik numaralarını öğrendiler
34 kişi arasında sadece 6 kişinin nüfüs cüzdanı çıktı, ancak bunlar da eskiydi. Gelenlerin birçoğu, daha önceden belirlenen TC kimlik numalarını ilk kez Silopi Nüfus Müdürlüğü'nden öğrendiler. Grup arasında yer alan Nurcan Tokmak'ın hiç nüfus kaydı çıkmadı. Kendi beyanı doğrultusunda işlem yapıldı. Musa ve Nurcan Tokmak çiftinin çocukları Rojda da (2) benzer yolla nüfus cüzdanı alabilecek.

BİZE ULAŞIN