Belge tanığı subay: İfadeye hazırım

Ergenekon savcılarına Albay Çiçek imzalı irtica belgesinin orijinalini gönderdiği ileri sürülen subayın mektubunda "Tanık olarak çağırırsanız gelmeye de hazırım" dediği iddia edildi

Deniz Kurmay Albay Dursun Çiçek tarafından hazırlandığı öne sürülen 'İrticayla Mücadele Eylem Planı' adlı belgenin ıslak imzalı orijinalini Ergenekon savcılarına gönderdiği öne sürülen üst düzey subayın ifade vermeye hazır olduğunu bildirdiği öğrenildi. Cumhuriyet Savcılığı'na postayla ulaşan 5 sayfalık ihbar mektubunun son bölümünde "Sayın savcım tanık olarak çağırmanız durumunda gelmeye hazırım" deniliyor. Kamuoyuna "AK Parti ve Fethullah Gülen'i bitirme planı" olarak yansıyan ve Genelkurmay'ın "Kağıt parçası" dediği belgenin orjinalinin ortaya çıktığı iddiasının yankıları sürerken postalanan ihbar mektubu çarpıcı iddialarla dolu. Mektubu kaleme alan subay, "Karargahtaki Cunta" yapılanmasındah söz ediyor ve tanıklık ettiği olayları tek tek sıralıyor. "Cuntanın bilgilendirme faaliyetleri" adı altında kendi toplumuna karşı "psikolojik harekat" yürüttüğü öne sürülen mektupta, "TSK içindeki 'ülke yönetimine el koyma heveslileri, yani darbe taraftarları başka bir ifadeyle cunta örgütlenmesi; yıllardır işgal ettiği makamlarla, kilit pozisyonlar ve sivil uzantılarıyla ülkenin gündemini elinde tutmuş ve faaliyetlerini kamuoyuna tüm TSK'nın ortak görüşü gibi göstermiş ve göstermeye de devam etmektedir" deniliyor. Mektupta, Albay Dursun Çiçek'in de aralarında yer aldığı ekibin 2007 Eylül ayında bazı akademisyenler ve bir siyasi partiye mensup politikacıların da desteğiyle kamuoyunu yönlendirmek için çeşitli belgeler hazırladığına tanıklık ettiğini öne sürüyor.

'NASIL SIZDI ANLAYAMADIM'
İrticayla Mücadele Eylem Planı'na bakıldığında; her olayda olduğu gibi bu olayda da "cuntanın kendi bekası" için ülkenin tüm değerlerini paramparça etmeye çalıştığının görüldüğüne yer verilen mektupta, TSK'da psikolojik harekat birimlerinin kuruluş safhasından bu yana aktif bir şekilde görev alan ve 2009 yılı genel atamalarına kadar Genelkurmay Bilgi Destek Okul Komutanlığı'nda görev yapan bir binbaşının "Bu belgeyi biz hazırlamıştık, nasıl sızdı anlayamadım" dediği iddia ediliyor. İhbar mektubuna göre, İrticayla Mücadele Eylem Planı'nın medyaya yansımasından sonra karargahda büyük bir telaş yaşandı. Bilgi Destek Daire Başkanlığı'nda görevli iki subay, Albay Dursun Çiçek'in şubesinde bilgi ve belge temizliği yaptı. Sivil savcılar olaya el koyunca da Albay Çiçek'in bilgisayarı, ilgili şubedeki bütün bilgisayarlar ve ilgili server (ana bilgisayar) dahil her şey alındı, alınan tüm bilgisayarların özel programlarla 35 kez geri getirilemeyecek şekilde gizlice silindi. Albay Çiçek'in ve şubesindeki bilgisayarları temizleyen personelin isimlerinin de verildiği ihbar mektubunda, Albay Çiçek'in evinin arama işleminin belgenin basında yer almasından 5 gün sonra göstermelik bir şekilde gerçekleştirildiği, aramaya ciddiyet kazandırılmak için evde 5-6 saat harcandığı ancak hiçbir şey aranmadan ve bulunmadan dönüldüğü ileri sürüldü. Askeri savcının Bilgi Destek Daire Başkanlığı'na geldiğinde "Biz personelimizi böyle koruruz" dediği iddia edildi.

TANIKLIK TALEBİ
İhbar mektubunu gönderen subayın son bölümde ise Ergenekon savcılarına şöyle dediği öne sürülüyor: "Sayın savcım, cunta şimdiye kadar 'kendi hukuku' dışında bir hukuk tanımadı. Şimdi sizin gibi adaleti tesis edecek ve gerçek hukukun üstünlüğünü ortaya koyacak 'cesur' savcılarımızın nefeslerini enselerinde hissedince yaptıkları kirli işlerin üzerini kapatmak için her türlü gayri ahlaki yola başvuruyorlar. Gerçeklerin üzerini örtmeye çalışıyorlar. Sayın Savcım bu ülkenin insanları gayretlerinizi takdirle karşılamaktadır. Her türlü fedakârlığı ortaya koyarak çalıştığınızı biliyorlar. Sayın savcım tanık olarak çağırmanız durumunda da gelmeye hazırım."

BİZE ULAŞIN