Çankaya'da Kürtçe isim açılımı

Çankaya ilçesi Nüfus İdaresi Muşlu Karakaya ailesinin talebini yerine getirerek bebeklerinin kimliğine Kürtçe "Hêvî Jiyan" yazılmasına onay verdi

Kürt sorununun çözümüne yönelik demokratik açılımlar birbirini izliyor. Bir zamanlar çocuklarına Kürtçe isim veren aileler Devlet Güvenlik Mahkemeleri'nde yargılanırken, başkentin göbeğinde Çankaya'da Nüfus İdaresi, Kenan ve Nevruze Kırkaya çiftinin 20 günlük kızlarının nüfus kâğıdına Kürtçe "Hêvî Jiyan (umut, yaşam)" ismini yazdırma talebine onay verdi. Böylece ilk kez nüfus kağıdına Türkçe karakter dışında harflerle Kürtçe bir isim yazılmış oldu. SABAH'a konuşan Kırkaya çifti 20 günlük kızlarına kimlik çıkarmak için cuma günü Çankaya Nüfus Müdürlüğü'ne müracaat etti. Nüfus kâğıdına "Hêvî Jiyan" yazılmasını istedi. Nüfus memurları isimde Türkçe dışında harf karakteri olması nedeniyle isteğinin yerine getirilemeyeceği söyledi. Baba Kenan Kırkaya, "Bu şekilde yazmayacaksanız isim hanesi boş kalsın" diyerek talebinde ısrar etti. Bunun üzerine yoğun bir telefon trafiği başladı. Memurlar, İçişleri Bakanlığı'na nüfus cüzdanlarını veren Nüfus Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'ne danıştı. Karşı taraftan "olur" yanıtı gelince de ilk kez bir nüfus kâğıdına Türkçe harf karakteri dışında Kürtçe harflerle bir isim yazılmış oldu.

BABA: TÜRKİYE DEĞİŞİYOR

Baba Kenan Kırkaya, çok mutlu olduğunu belirterek duygularını şöyle anlattı: "Eşim 1979 doğumlu. O yıllarda Kürtçe isim yazdırmak ne mümkün. Eşimin gerçek adı Nevroz. Babasının bütün ısrarlarına rağmen Nevruze yazılmış. Kızım annesinin kaderini paylaşmayacak. Kendi ismini özgürce kullanacak. Açıkçası bu harflerle yazılması konusunda pek de umutlu değildim. Kızımın adı gibi umut gerçek oldu. Türkiye'de çok şey değişiyor. Bu da örnek oldu." Kırkaya, "İsmi yazdırdık da bankacılık işlemlerinde bir hayli zor olacak gibi görünüyoruz. Herhalde 5-6 yıla kadar bu konuda da sorun kalmaz" diyerek de espri yaptı. Babanın da bahsettiği değişimi, yakın geçmişten örneklerde görmek mümkün. 2004'te Ardahan'da çocuklarına Rojin (gün yüzlü), Rojhat (gündoğumu) isimlerini veren Koç ve Akcan aileleri önce polis tarafından gözaltına alındı sonra da DGM'de yargılanmıştı. Nüfus kâğıdını veren Ardahan Nüfus İdaresi çalışanları hakkında da soruşturma açılmıştı. Doğu ve Güneydoğu'da benzeri yüzlerce olay yaşandı.

BİZE ULAŞIN