Karabağ'da çözüme 'koridor' açılıyor

Davutoğlu, Ermenistan ile Karabağ arasında kontrolü uluslararası bir güçte olacak bir koridor açılması için görüşmelerin sürdüğünü açıkladı

  1. Haberler
  2. Gündem
Pazartesi 26.10.2009 ABONE OL
Azerbaycan ile Ermenistan, 1992'den bu yana kanlı çatışmalara yol açan Dağlık Karabağ bölgesi için anlaşmaya yaklaştı. 17 yıllık sorunu çözmek amacıyla son beş ayda beş kere buluşan iki ülke lideri, Ermenistan ile Karabağ arasında bir koridor oluşturulmasını görüşüyor. Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, 21 Ekim'de Meclis'te yaptığı konuşmada, iki ülkenin askeri heyetlerinin, çözüm halinde, Laçin koridorunun ne kadar genişlikte olacağını tartışmaya başladığını söyledi. Azerbaycan ve Ermenistan, Sovyetler Birliği'nin dağılmasıyla 1991'de bağımsızlıklarını kazanınca Karabağ'ın statüsü nedeniyle yaşadıkları sorun savaşa yol açmış, Ermenistan Azerbaycan'ın yedi bölgesini işgal etmişti. Bu savaş nedeniyle Türkiye 1993'te Ermenistan ile sınırlarını kapatmıştı. Kangrene dönüşen sorunun çözümü amacıyla Minsk Grubu'nun öncülüğünde Moskova'da görüşmeler yürütülürken; iki ülke lideri de çalışmalarına hız verdi. İki lider beş ay içinde beş kez görüştü. Önceki gün bir Azeri askerinin ölümüne neden olan sorunun çözümüne Türkiye'nin de destek verdiği bilinirken, Davutoğlu, iki ülkenin Ermenistan ile Karabağ arasında uluslararası kontrol altında olacak bir koridor için teknik görüşme yaptığını açıkladı. Davutoğlu, şunları söyledi:

17 YIL SONRA
"17 yılda görülmemiş şekilde Azerbaycan-Ermenistan ihtilafının çözümü ve Azerbaycan topraklarında işgalin son bulmasını amaçlayan müzakereler hız kazandı. Geçen ay ilk defa teknik bir askeri heyet Laçin koridoruna giderek, bir çözüm halinde koridorun hangi genişlikte nasıl bir uluslararası kontrol altında olacağını tartışmaya başladı. Ancak tabii yerleşmiş statükoları bir hamlede değiştirmek mümkün değil."

BUGÜN NELER OLDU