Vizesiz geçiş Türkiye'den Suriye'ye turist akını başlattı

İKİ ülke arasında vizenin kaldırılmasının ardından Türkiye'nin pek çok kentinden Suriye'ye akın başladı. Suriye Turizm Bakanlığı'nın turizmi canlandırmak için düzenlediği İpek Yolu 2009 Festivali için gittiğimiz Suriye'nin hemen her kentinde Eskişehir'den Gaziantep'e, Kayseri'den Kahramanmaraş'a kadar pek çok ilden Türk'e rastladık. Mastha Al Helu kenti yakınlarında tarihi bir kalenin avlusunda da Tokatlı kadınlarla karşılaştık. "Vize kalktı hadi Suriye'ye gidelim" diyerek yola koyulan 46 Tokatlı kadın, 5 günlük gezi için yemekler hariç 250 dolar (375 lira) ve 250 lira yani toplam 625 lira ödediklerini de söyledi.

TARİH KOKAN ÜLKE

Geçmişten günümüze ulaşan eserlerle 'tarih kokan bir ülke' Suriye. İşte pek çok tarihi eseri barındıran başkenti Şam ve ikinci büyük kenti Halep dışındaki tarihi mekanlarından bazısı:
Busra: Hz. Muhammed'in çocukken amcasıyla ticaret için Mekke'den Şam'a gelirken konakladığı kent. Burada Rahib Bahîra'nın Hz. Muhammed'in üzerindeki bulut tarafından gölgelendiğini fark ettiği ve gelecekte peygamber olacağını bildiği rivayet ediliyor.
Hama: Asi Nehri üzerinde Roma döneminden kalma çapları 20 metreyi bulan büyük su dolapları ağır ağır, gacırdıyarak dönmeye devam ediyor. Rüstem Paşa Hanı da ilgi görüyor.
Humus: Suriye'nin üçüncü büyük şehrinde ünlü Çağrı filminin de önemli figürlerinden olan, önce ilk Müslümanları mağlup eden ardından Müslüman olup İslam ordularını zaferden zafere koşturan büyük İslam Komutanı Halid Bin Velid'in türbesi bulunuyor.
Palmira: 1200 metre uzunluğundaki Roma yolunda gezinti, insana bilim-kurgu filmlerinin gizemli gezegeninde yürüyor hissi veriyor. Fahreddin Kalesi de mutlaka gezilmeli.

BİZE ULAŞIN