'Yaşananları kimse tasvip edemez'

  1. Haberler
  2. Gündem
Pazartesi 26.10.2009 ABONE OL
Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, geçtiğimiz hafta Habur sınırından Türkiye'ye giriş yapan PKK'lılarla ilgili ilk kez konuştu. Kuvvet komutanlarıyla birlikte "Nefes: Vatan Sağolsun" adlı filmini izleyen Org. Başbuğ, "Geçtiğimiz hafta yaşanan olayları, Türkiye'de gerçekten kimsenin tasvip etmesi mümkün değil. Elbette şehitlerimizin, gazilerimizin bu olaylardan duyduğu üzüntüyü paylaşıyorum. Ama unutmasınlar ki o şehitler verilmeseydi, bu gaziler verilmeseydi bugün acaba Türkiye terörle mücadele noktasında nerede olurdu? Unutmayalım. Bunları unutursak, her şeyden evvel şehitlerimize, gazilerimize karşı büyük haksızlık olur" dedi.

'ŞEHİTLERİMİZE BORÇLUYUZ'
Filmin geçtiği 1993-95 yıllarında kendisinin de filmin konu edildiği Irak sınırındaki Karabal Karakolu'nun bulunduğu bölgede görev yaptığını hatırlatan Başbuğ, o dönemde haftada iki üç kez karakol baskını yapıldığını söyledi. Terörle mücadelenin bugün o yıllardan çok farklı olduğunu anlatan Başbuğ "O halde bunu kime borçluyuz? Filmde de gösterildiği gibi şehitlerimize borçluyuz" dedi. 90'lı yıllarda terör örgütünün amacının bağımsız bir devlet kurmak olduğunu vurgulayan Başbuğ, "Bugün terörle bu hedefe ulaşamayacaklarını anladılar. Nerede şimdi bağımsız devlet söylemleri yapanlar" diye konuştu.

DEVAM FİLMİ İSTEDİ

Filmde, bir askerin yaralı bir teröristi yaşatmak için uğraştığı sahneyi de değerlendiren Org. Başbuğ, "İşte, Türk askeri budur. İşte TSK budur" dedi. Filmi Ankara'daki bir alışveriş merkezinde halkın arasında izleyen Başbuğ ve kuvvet komutanları için en arkadaki iki sıra satın alındı ve 310 lira ödendi. Başbuğ, kendisine eşlik eden filmin senaristi Levent Semerci'den filmin devamını çekmesini istedi.

BUGÜN NELER OLDU