Arınç: Ben olsam görevden alırdım

  1. Haberler
  2. Gündem
Salı 27.10.2009 ABONE OL
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, dün NTV'nin sorularını yanıtlarken belgeyle ilgili şöyle dedi:
TBMM Başkanlığı yaptım. Meclis'te böyle bir belge veya bunu yazdığı iddia edilen şahısla ilgili soruşturma başlasaydı ben derhal o kişiyi görevden alırdım, açığa alırdım. En azından soruşturma neticelenene kadar ilişkisini keserdim. Şu anda Vakıflar Genel Müdürlüğünden sorumluyum. Genel müdür dahil birisinin böyle iş yaptığını bilsem, 5 dakika sonra görevden alırım. Başka çaremiz yok. Bu soruşturmanın en iyi şekilde neticelenmesi açısından hala görev başında bulunması mümkün değil, doğru değil.
Bu olay 3-4 ay önce ortaya çıktı. Şimdi Türkiye'nin bir gerçeği var. Eskiden böyle bir belge yayınlansaydı ve bu Silahlı Kuvvetlere mal edilseydi, kimse buna karşı çıkmazdı. 'Cumhuriyeti koruma kollama vazifesi yok mu onlar da bunu yapıyor. Batı Çalışma Grubu, bir başkası bunu yapmamış mıydı?' diyebilirlerdi. Ama Türkiye demokratikleşti. Artık hiç kimse bu belgeye sahip çıkmıyor, Baykal bile...
Söz konusu belgenin fotokopi olduğu, aslının olmadığı açıklandı. Hatta 'kağıt parçası' ifadesi kullanıldı. Ama Sayın Genelkurmay Başkanımız, çok doğru bir iş daha yaptı, 'Eğer aksi ispat edilirse bu soruşturulabilir' dedi. Şimdi aksini ispata yarayacak bir şey ortaya çıktıysa, bunu savcı bilir ben bilmiyorum ama bugün gazetelerde hepimiz gördük ki bunu ihbar eden kişi ki -içerden birisi olduğu söyleniyor-, eğer doğruysa o, isimler vererek, hatta bunu kimlerin hazırladığını söylüyor. O zaman Sayın Genelkurmay Başkanımıza, yani benim nasihat etmem, tavsiyede bulunmam kesinlikle söz konusu değil ama hem bir hukukçu olarak hem kişisel olarak böyle olaylara yaklaşım tarzım da bilindiğine göre, kesinlikle bu soruşturmanın en iyi imkanlarla yapılması ve gerçekten bu işe dahil olanlar varsa bunların öncelikle silahlı kuvvetler dışına çıkarılması ve sonra da yargılanması, haklarında da bir karar verilmesi lazım.
Sanıyorum saygı değer komutan bu konuda gerekli davranışı gösterecektir. Bunun sonucunun Silahlı Kuvvetlere çok daha büyük itibar kazandıracağını, hatta gerçek bir itibara dönüşeceğini umuyorum.

BUGÜN NELER OLDU