Azerbaycan gazına fiyat farkı ödenecek

  1. Haberler
  2. Gündem
Salı 27.10.2009 19:07 ABONE OL
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye'nin İran'dan yeni bir bölgede doğalgaz araması yapacağını ve çıkarılan gazın yüzde 50'sini pazarlama hakkına sahip olacağını söyledi.

Yıldız, Tahran'da basın mensuplarına yaptığı açıklamada, İran'da mevcut bölgelerin dışında yeni bir bölgeden doğalgaz araması anlaşması imzalayacaklarını belirtti.

Yıldız, İran Anayasası'nda bir malın devri söz konusu olmadığına hatırlatarak, "Petrolü, doğalgazı komple siz alamıyorsunuz. O yüzden buranın modeliyle de uygun olmak kaydıyla bir çerçeve anlaşması geliştiriyoruz. İnşallah yarın bir aksilik olmazsa bunu imzalayacağız. Özellikle Güney Pars denilen sahada en zengin yataklarından birini bulunduğu ve sanayi şehri olarak nitelendirilen bir sahada arama yapacağız. TPAO aracılığıyla özellikle önceden imzaladığımız 21, 22 ve 23 No'lu sahaların daha verimli sahalar olduğuna kanaat getirdiğimiz ve karşılıklı konuştuğumuz yer üzerinde bir görüşme yapılacak ve bu çalışmaya inşallah kasım ayının ilk ve ikinci haftasında başlamış olacağız. Buradaki model yap-devlet modeli normalde. Bu çalışmalardan sonra fizibl olduğuna inandığımız bir yapı kurursak bunun üzerinde minimum dört yıllık bir çalışma sağlanmış olacak." dedi.

Yıldız, arama yapılan bölgeden çıkarılacak gazın ve yan ürünlerinin Türkiye'nin pazarlama ve ticaret hakkı doğmuş olacağına dikkat çekerek, "Yani mülkü tamamen siz almış olmuyorsunuz ama en az yarısı kadar miktarı Türkiye üzerinden veya Türkiye içinde pazarlama hakkına sahip olmuş olacağız. Bu da önemli bir imtiyazdır diye düşünüyoruz. Yaklaşık 35 milyar metreküplük üzerinden değerlendiriliyor yıllık çıkartabileceğimiz rezerv. Kullan ya da kullanma ödemeden farklı. Al ya da ödemeyle alakalı. Kullanmadığımız gazın bedelini ödüyorduk. Ve daha sonra 5 yıl içinde de tekrar değerlendirilmek üzere buradaki hem arama faaliyetleriyle alakalı hem de çıkarttığımız gazı nakledip Türkiye'ye ya da Türkiye üzerinden Avrupa'ya sonra belirleyeceğiz ama al ya da ödemeden farklı bir model." dedi.

Şu anda bu anlaşmadan doğalgazın biraz daha ucuzlayacağı anlamını çıkartmanın erken olacağını vurgulayan Yıldız, "Bunu söylemek ümitlerle oynamak olur. Özellikle bunu belirleyecek olan uluslar arası doğalgazın fiyatlarıdır. Bunlar birbirindin çok kopuk rakamlar olmaz. Buradaki kaynaklar mutlaka harekete geçirilmek zorunda. Hem İran'da hem Azerbaycan'da bizim tek noktada görüşmelerimiz devam etmiyor. Belki önümüzdeki haftalarda Azerileri Ankara'ya davet edeceğiz. Onlarla görüşmelerimiz devam edecek." diye konuştu.

Yıldız, doğalgaz ve petrol konusunda 2015'den sonrasıyla alakalı görüşmelerin devam ettiğine belirterek, "Bildiğiniz gibi İran'la 6 bin megavatlık hem sınırın Türkiye tarafında hem de İran tarafında gerçekleştirilecek belki ucuz gazla finanse edilebilecek bir yapı kurmaya çalışıyoruz. Bu da Türkiye'ye önemli bir arz güvenliğiyle alakalı artı getirmiş olacak." şeklinde konuştu.

Azerbaycan'la doğalgaz fiyatıyla ilgili görüşmelerin devam ettiğini kaydeden Yıldız, şunları söyledi: "Şu anda hem aldığımız gazın 2007 temmuzunda Azeri gazıyla tanıştık 2008'in Nisan ayında fiyat revizyon hakkı doğdu. Ve şu ana kadar aldığımız gazın 2008'in Nisanına kadar olan kısmıyla alakalı anlaştığımız fiyat üzerinden biz farkı ödeyeceğiz Azeri kardeşlerimize. O açıdan şu anda biz ucuz gaz falan almıyoruz. Anlaşacağımız fiyat üzerinden alıyoruz. Hatta de zaten para ödeyeceğiz geriye dönük anlaşmamız halinde. Bu açıdan Azeri kardeşlerimizin haklarına herhangi bir halel gelmeyecek."

Yıldız, Azerilerle gaz fiyatı konusunda anlaşabilecekleri inancında olduğunu vurgulayarak, "Ola ki anlaşamazsak bile, her birimiz için alternatif kaynakların özellikle içinde bulunduğumuz kaynakların içinde bulunduğumuz İran'da olduğunu söyleyebiliriz." dedi.

İran'dan çıkarılacak doğalgazın boru hattıyla taşınmasını düşündüklerini söyleyen Yıldız, "Özellikle doğalgazın hemen yanımızdaki ülkelerden gelmesi çok uygun. Çünkü uygun fiyatla geliyor. Kendi topraklarımızdan geliyor. Bu açıdan doğalgazda İran'da yeter ki çıkartmamız halinde direkt bize gelecek. İran gibi Suriye, Irak gibi ülkelerde öncelikle çıkan gazın kendi ihtiyaçlarında kullanılmasıyla ilgili enerji politikası var. Daha sonra elektrik üretimi daha sonra ihracatıyla alakalı. Biz özellikle bu Güney Pars sahasına yapacağımız araştırmayla beraber en az yarısını pazarlama hakkını aldığımız için direkt kendi ülkemize getirebileceğiz." ifadelerini kullandı.

BUGÜN NELER OLDU