Erdoğan'ın İsrail çıkışı Ahmedinecad'ı sevindirdi

Ahmedinecad Erdoğan'a, "Sizin Siyonist rejime karşı açık duruşunuz dünyada, özellikle de İslam dünyasında, olumlu etkiye yol açtı ve herkes memnun oldu" dedi

TAHRAN'I ziyaret eden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile İran Cumhurbaşkanı Mahmut Ahmedinecad Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda 1 saati aşkın baş başa görüştü. Görüşme sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, "Konu (nükleer enerji) gündeme geldi, görüştük'' dedi. Erdoğan şöyle dedi: "İran'la, Türkiye arasındaki ilişkileri gerek siyasi, gerek ekonomik, ticari, kültürel boyutta gerekse enerji alanlarını kapsayacak şekilde değerlendirme fırsatımız oldu. Teröre karşı alınacak ortak önlemler hususunu değerlendirdik. Görüşmelerde nükleer enerji konusu gündeme geldi. İlk Cenevre görüşmesinde İran ortaya samimi bir tablo ortaya koydu. Burada 'ortak bir konsensüs oluşturalım, süreci işletelim' yaklaşımı sözkonusu. Barış amaçlı, insani amaçlı bir çalışmadır. Öyle zannediyorum ki karşı tarafta görünenler de bu olumlu yaklaşıma olumlu bir yaklaşım göstereceklerdir."

ERDOĞAN'A ÖVGÜ
İran İslam Cumhuriyeti Radyo-Televizyonu'nun (IRIB) haberine göre Ahmedinecad, ülkesinin nükleer programına destek veren Erdoğan'ın bu desteğinden memnuniyet duyduğunu söyledi. IRIB, Ahmedinecad'ın İran'ın nükleer programı ve İsrail konusundaki duruşundan dolayı Erdoğan'ı "takdir ettiğini" ve "Bölge ülkeleri birbirleriyle ilişkilerini ne kadar geliştirirse, sorunlarını daha rahat çözüp, kötü niyetli mihraklardan kaynaklanan komploları da sınırlarlar" dediğini aktardı. Haberde Ahmedinecad'ın Erdoğan'a hitaben "Sizin Siyonist rejime karşı açık duruşunuz dünyada, özellikle de İslam dünyasında, olumlu bir etkiye yol açmıştır ve herkesin memnun olduğuna eminim" ifadelerini kullandığı yer aldı. İran Dışişleri Bakanı Mutteki ile de görüşen Erdoğan onuruna Ahmedinecad akşam yemeği verdi. Bu arada İranlı bir yetkilinin "Batı ile zıtlaşırken ne kadar cesursak, uzlaşırken de o kadar cesur olabiliriz" ifadesini kullandığı belirtildi.

BİZE ULAŞIN