Ergenekon savcılarının albay çiçek zirvesi

  1. Haberler
  2. Gündem
Salı 28.10.2009 ABONE OL
İSTANBUL Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin, adliyede başsavcı vekilleri ve Ergenekon soruşturmasını yürüten savcılarla yaklaşık iki saat süren bir toplantı yaptı. Engin, burada başsavcı vekilleri Turan Çolakkadı ve Olcay Seçkin ile Ergenekon soruşturmasını yürüten Cumhuriyet Savcıları Ercan Şafak, Fikret Seçen, Zekeriya Öz ve Murat Yönder ile toplantı yaptı. Saat 10.40'ta adliyeden ayrılan Engin, çıkışta, "Sadece arkadaşlardan çeşitli konularda bilgi aldım" dedi.

İRTİCA BELGESİ Mİ KONUŞULDU?
Toplantının, ıslak imzalı orijinalinin ortaya çıktığı iddia edilen, "İrticayla Mücadele Eylem Planı" adlı belge ve beraberindeki ihbar mektubuna ilişkin olduğu öne sürüldü. Engin, geçen hafta cuma günü de başsavcı vekili ve savcıları Sultanahmet'teki makamına çağırmış, yine 2 saat süren bir toplantı yapmıştı. Cuma günkü toplantı öncesinde ise İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin'i İstanbul Adliyesi'ndeki makamında ziyaret eden Genelkurmay Askeri Başsavcısı hâkim albay Yavuz Şentürk'e, "İrticayla Mücadele Eylem Planı"nın ıslak imzalı orijinalinin bir örneğinin verildiği öne sürüldü. Şentürk'ün, Başsavcı Engin'le bundan sonra yapılması gerekenler konusunda bilgi alışverişinde bulunduktan sonra ayrıldığı belirtildi.

BELGE ADLİ TIP'A GÖNDERİLDİ

Genelkurmay Askeri Savcılığı'nca önceki gün saat 13.30'da soruşturma başlatıldığı açıklanmıştı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Turan Çolakkadı, saat 16.25'te mesai çıkışı Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi muhabirlerinin sorusu üzerine ıslak imzalı orijinal belge ile ihbar mektubunun 12 gün önce posta yoluyla kendilerine ulaştığını söyledi. Çolakkadı, "Belge gelir gelmez zabıt tuttuk. Adli Tıp Kurumu ve kolluk güçlerine usulen gönderdik. Emniyet bu soruşturmayla ilgili fezleke hazırlayacak. Adli Tıp'ın da yapacağı işlemler var. Bunlar zaman alıyor" dedi. Çolakkadı belgeyi sızdıranların da ortaya çıkarılması gerektiğini sözlerine eklerdi.