Öpüşme polemiği

Kurban Bayramı öncesi Diyanet ve Sağlık Bakanlığından 'öpüşme' tartışması başladı. Bakan Recep Akdağ, Domuz gribi korkusu nedeniyle kurban bayramı öncesi insanların tokalaşmamaları ve öpüşmemeleri tavsiyesinde bulunurken diğer yandan Diyanet İşleri Başkanı buna karşı çıkıyor.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, "Büyüklerinizin elini öpün korkmayın birşey olmaz. Duasını alın inanıyorum ki büyükleriniz de size hep iyilik verir" dedi.


"CEVABIM FARKLI ŞEKİLDE ANLAŞILDI"

Öte yandan Diyanet İşleri Başkanı Bardakoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dün basın mensuplarıyla yaptığı sohbet toplantısında ''esprili bir soruya verdiği esprili cevabın farklı şekilde anlaşıldığını'' söyledi.

Diyanet İşleri Başkanlığı olarak domuz gribi vakaları başladığından beri bu konudaki tek yetkili olan Sağlık Bakanlığının tedbirlerine uyduklarını dile getiren Bardakoğlu, Sağlık Bakanlığının kararlarını hiçbir sorgulamaya yer bırakmadan hayata geçirmeye çalıştıklarını vurguladı.

Gerek grip, gerek domuz gribi gerekse herhangi bir bulaşıcı hastalığı olan kişinin öpüşmemesi, tokalaşmaması ve insanlarla bire bir temaslardan uzak durması gerektiğine işaret eden Bardakoğlu, bunun insana saygının ve insan sağlığına değer vermenin en bariz bir gereği olduğunu belirtti.

Bardakoğlu, ancak bunun sadece camiyle, hacla ilişkilendirilmemesini, insanların topluca bir arada bulunduğu tüm sosyal ortamlarda bu kurala uyulmasının doğru olacağını ifade etti.

Böyle ciddi bir konunun ''bayramda el öpme tartışmasına indirgenmesini doğru bulmadığını'' vurgulayan Bardakoğlu, ''İnsanın domuz gribinden korunması yollarını konuşmamız gerekir. İşin bilimsel yönüne sonuna kadar katılırız. Eğer bir bulaşma riski varsa büyüklerin, küçüklerin, yaşlıların, gençlerin, camide ya da dışarda olanların, herkesin gereken azami titizliği göstermesi gerekir'' diye konuştu.

Sağlık konularından Diyanet İşleri Başkanlığının değil, ilgili bilim adamlarının ve Sağlık Bakanlığı yetkililerinin karar vereceğini ifade eden Bardakoğlu, ''Sohbet sırasında esprili soruya esprili cevap verilir. Ancak yapılan espriyi anlamayıp, ondan bilimsel bir sonuç çıkarma ve bilimsel analizler yapma bize has bir durum olsa gerek'' değerlendirmesinde bulundu.

BİZE ULAŞIN