Erdoğan-Başbuğ görüşmesi sona erdi

  1. Haberler
  2. Gündem
Perşembe 29.10.2009 15:20 ABONE OL
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, bugün saat 18:00'den sonra haftalık olağan görüşmesi için Başbakanlık Resmi konut'ta bir araya geldi.

Başbakanlık Basın Merkezi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'un haftalık olağan görüşmesinde, gündemde yer alan ''irticayla mücadele eylem planı'' belgesine yönelik tartışmaların da değerlendirildiğini bildirdi.

Başbakanlık Basın Merkezi'nden yapılan yazılı açıklamada, Başbakan Erdoğan ile Genelkurmay Başkanı Orgeneral Başbuğ'un bugün haftalık olağan görüşmelerini gerçekleştirdikleri anımsatıldı.
Görüşmede, ülke güvenliğine ilişkin konuların değerlendirildiği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:
''Gündemde yer alan 'irticayla mücadele eylem planı'na yönelik tartışmalar da değerlendirilmiştir. İddia edilen, 'eylem planına' ilişkin soruşturma süreci adli ve askeri yargı makamları tarafından kendi görev ve yetki alanları kapsamında yürütülmektedir.

Bu sürecin en kısa zamanda gerçeği ortaya çıkarması beklenmektedir. Bu süreçte herkese düşen görev, sürecin sonuçlanmasını beklemek, kişi ve kurumları hedef alan davranış ve yorumlardan kaçınmaktır.''

Bu arada Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Cumhuriyet Bayramı nedeniyle Köşk'te verdiği resepsiyonda devletin zirvesi biraraya geldi. Muhalefet liderlerinin katılmadığı resepsiyonda Başbakan Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ ile 20 dakika sohbet etti.
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı resepsiyonlarının ilkini protokole verdi. Devletin zirvesinin biraraya geldiği ilk resepsiyonda, Gül konuklarını tek başına karşıladı. Resepsiyona, TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Kuvvet komutanları, kabine üyelerinin de aralarında bulunduğu yaklaşık bin kişi katıldı.

Bu arada Başbakan Erdoğan ile Genelkurmay Başkanı Orgeneral Başbuğ, karşılama sırasında ayak üstü yaklaşık 20 dakika sohbet ettiler. Erdoğan ve Başbuğ'un sohbetine daha sonra TBMM Başkanı Şahin'de iştirak etti.

Davetli olmalarına rağmen muhalefet liderlerinin katılmadığı resepsiyonda, CHP'den Ankara Milletvekili Bayram Meral, MHP'den ise Mersin Milletvekili Behiç Çelik yer aldı.

Cumhurbaşkanı Gül, gazetecilerin Cumhuriyet Bayramını kutladıktan sonra resepsiyona katılan Dünya Güreş Şampiyonasında dereceye giren milli sporcularla hatıra fotoğraf çektirdi.