Cumhuriyetimiz 86 yaşında

Türkiye Cumhuriyeti'nin 86. kuruluş yıl dönümü, tüm yurtta, KKTC'de ve dış temsilciliklerde törenlerle kutlanıyor.

Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında Ankara'da ilk tören Anıtkabir'de yapıldı.Anıtkabir'deki tören, saat 08.45'te devlet erkanının yerlerini almasıyla başladı.Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün başkanlığındaki devlet erkanı, Aslanlı Yol'dan yürüyerek Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Ulu Önder Atatürk'ün mozolesinin bulunduğu bölüme geçti.

*FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ...

Cumhurbaşkanı Gül'ün, Ulu Önder'in mozolesine, üzerinde ''Cumhurbaşkanı'' yazılı kırmızı-beyaz karanfillerden oluşan çelenk koymasının ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Cumhurbaşkanı Gül ve beraberindekiler, daha sonra Misak-ı Milli Kulesi'ne geçti. Anıtkabir Özel Defteri'ni imzalayan Gül, deftere şunları yazdı:

''Aziz Atatürk, Cumhuriyetimizin 86. yıl dönümüne ulaşmasının gururunu ve coşkusunu yaşıyoruz. Milletimizin bağımsızlığından ve hürriyetinden ödün vermeyeceğini tüm dünyaya ilan eden Cumhuriyet, çağdaş dünyada hak ettiğimiz yeri alma kararlılığımızın da göstergesi olmuştur.Cumhuriyet ile yönünü belirleyen ve muasır medeniyetler seviyesini aşma hedefini gerçekleştirmek için 86 yıldır büyük çaba gösteren Türkiye, yoluna kararlılıkla devam etmektedir. Bugün dünyada sözü dinlenir, etkin ve güçlü bir ülke olmanın gururuyla huzurunuzdayız.Türkiye, demokratikleşme, insan hak ve özgürlükleri konusunda büyük mesafe katetmiş, uluslararası başarılar, dünya barışına ve istikrara yaptığı katkılarla tüm dünyanın saygısını kazanmıştır. Türkiye, eksikliklerini hızla tamamlayarak gelişimini kesintisiz sürdürecektir. Cumhuriyeti yeni eserlerle güçlendirmeye, çağdaş dünyadaki gelişmeleri izlemeye,demokratikleşmemizi sürdürmeye ve gelecek nesillere daha müreffeh, daha güçlü bir ülke bırakmaya kararlıyız. Bu süreçte 'yurtta sulh dünyada sulh' ilkeniz bizlere yol göstermeye devam edecektir.Cumhuriyet Bayramı'nda millet olarak aziz hatıranız önünde saygıyla eğiliyor, size minnet duygularımızla birlikte şükranlarımızı ve saygılarımızı sunuyoruz. Ruhunuz şad olsun.''

Gül'ün, Anıtkabir Özel Defteri'ni imzalamasının ardından tören alanındaki Türk Silahlı Kuvvetleri mensupları ve öğrenciler, Atatürk'ün mozolesinin önünden saygı geçişi yaptılar.

Anıtkabir'deki törene, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün yanı sıra, TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, Danıştay Başkanı Mustafa Birden, Bakanlar Kurulu üyeleri, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Kuvvet Komutanları, Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Osman Paksüt, milletvekilleri, Ankara Valisi Kemal Önal, Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, TBMM İdare Amiri ve DTP Muş Milletvekili Sırrı Sakık, bazı siyasi parti temsilcileri ile diğer askeri ve mülki erkan katıldı.

Anıtkabir'i ziyaret etmek üzere devlet töreninin tamamlanmasını bekleyen vatandaşlar, törenin ardından Anıtkabir'den ayrılan askerleri alkışladı. Askerler de alkışlara selamla karşılık verdi.

MESAJLARA 'AÇILIM' DAMGASI HABERİ İÇİN TIKLAYINIZ...

GÜL TBMM'DE KUTLAMALARI KABUL ETTİ
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Cumhuriyet'in 86. yıl dönümü dolayısıyla TBMM'de kutlamaları kabul etti.

Anıtkabir'deki törenin ardından Meclise gelen Gül'ü, TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, askeri törenle karşıladı. Tören kıtasını selamlayan Gül, tebrikleri kabul etmek üzere Tören Salonu'na geçti.

Törene katılmak üzere Meclise ilk olarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan geldi. Erdoğan, makamına geçerek kutlamaların başlamasını bekledi.

Tören Salonu'na ilk olarak Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ geldi. Salona girişinde basın mensuplarının bayramını kutlayan Orgeneral Başbuğ, foto muhabirlerinin isteği üzerine, Kuvvet Komutanlarıyla poz verdi. Orgeneral Başbuğ, tören başlayıncaya kadar kuvvet komutanlarıyla sohbet etti.Bu sırada salona gelen MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, TBMM Başkanvekili Nevzat Pakdil ile sohbet etti.

Daha sonra salona gelen CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, yanındaki yerini alan Orgeneral İlker Başbuğ ile tokalaştı. Baykal, karşısında bulunan kuvvet komutanları ve Bakanlar Kurulu üyelerini de başıyla selamladı.

Baykal'ın ardından salondaki yerini alan Başbakan Erdoğan; Baykal, Orgeneral Başbuğ, kuvvet komutanları ve bakanları başıyla selamladı. Erdoğan, Orgeneral Başbuğ ile kısa süre sohbet etti.

Cumhurbaşkanı Gül'ün yerini almasının ardından, İstiklal Marşı okundu. Gül, daha sonra kutlamaları kabul etti. Sırasıyla TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Başbakan Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Başbuğ, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, Danıştay Başkanı Mustafa Birden, Bakanlar Kurulu üyeleri, kuvvet komutanları, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, TBMM Başkanlık Divanı üyeleri, AK Parti, CHP, DTP milletvekilleri, Sayıştay Başkanı Recai Akyıl, Ankara Valisi Kemal Önal, Anadolu Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdür Hilmi Bengi, TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdür Vekili Salih Melek ve bürokratlar, tebriklerini iletti.

Kutlamalara, DTP Genel Başkanı Ahmet Türk katılmazken, TBMM İdare Amiri ve DTP Muş Milletvekili Sırrı Sakık'ın yanı sıra bir grup DTP'li milletvekili Gül'e tebriklerini sundu.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, yabancı misyon şeflerinin kutlamalarını kabul ettikten sonra, gazetecilerin de bayramını kutladı. Gül, ''Bayramınız ve doğum gününüz kutlu olsun'' diyen gazetecilere, ''Sağolun, teşekkür ederim'' dedi.

Bir gazetecinin, duygularını sorması üzerine Cumhurbaşkanı Gül, ''Cumhuriyet Bayramı en büyük bayram... Gururluyuz bugün, mutluyuz. Cumhuriyetimizi daha güçlü bir şekilde ileriye taşımakta kararlıyız'' karşılığını verdi.Gül, bir gazetecinin, ''Epeyce el sıkıştınız. Bugünlerde riskli ama...'' sözlerine gülerek karşılık verdi.

ÇANAKKALE
MEHMETÇİKTEN "ŞEHİTLER ÖLMEZ, VATAN BÖLÜNMEZ", "GÜÇLÜ ORDU GÜÇLÜ TÜRKİYE" SLOGANI

Demokratik açılım ile teslim olan PKK'lı teröristlerin serbest bırakılmasının yankılarının sürdüğü Türkiye'de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nın 86. yıldönümü 253 bin şehidin verildiği Çanakkale'de coşku içinde kutlandı. Töreni izlemek için sivil kıyafetleri ile tribünleri dolduran 116. Er Eğitim Alayı'ndan yaklaşık 500 Mehmetçiğin, "Şehitler ölmez vatan bölünmez", "Güçlü ordu güçlü Türkiye", "Her şey vatan için" şeklindeki sloganları büyük akış aldı.

18 Mart Stadyumu'ndaki törenler Vali Abdülkadir Atalık, Boğaz Garnizon Komutanı Tuğamiral Alaeddin Sevim ve Belediye Başkanı Ülgür Gökhan'ın vatandaşların bayramını kutlaması ile başladı. Törende bir konuşma yapan Vali Abdülkadir Atalık, Cumhuriyet'in 86. yıldönümünü coşku içinde kutlamanın sevincini yaşadıklarını belirterek, "Bugün bağımsız devletlerin dörtte üçü Cumhuriyet, dörtte biri ise monarşi ile yönetilmektedir. Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk, bu süreci büyük bir öngörü ile teşhis etmiş, Cumhuriyet rejimimize ilk geçen ülkelerden biri olmamızı sağlamıştır" dedi.

Yapılan konuşmaların ardından şiirler okundu ve folklor gösterileri yapıldı. Tören resmi geçit ile sona erdi. Öte yandan 116. Er Eğitim Alayı'ndan törenleri izlemek için sivil kıyafetleri ile stadyuma gelen yaklaşık 500 Mehmetçik "Şehitler ölmez vatan bölünmez", "Güçlü ordu güçlü Türkiye, "Her şey vatan için" şeklindeki sloganlar attı. Muharip Gaziler Derneği'ne bağlı gazilerin tören alanına gelişleri sırasında "Türkiye sizinle gurur duyuyor" şeklinde slogan atmaya devam eden askerlerin bu tezahüratlarına Çanakkaleliler de eşlik etti.

TRABZON
ŞEHİT AİLELERİ VE GAZİLERE YEMEK VERİLDİ
Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 86. yıl dönümü nedeniyle, Trabzon'a gelen ''TCG Turgutreis'' fırkateyninde şehit aileleri ve gazilere yemek verildi.

Cumhuriyet'in kuruluşunun yıl dönümü dolayısıyla Trabzon Limanı'nı ziyaret eden ''TCG Turgutreis'' firkateyni halkın ziyaretine açıldı.

Fırkateyn, Trabzon Valisi Recep Kızılcık, Garnizon Komutan Vekili Kurmay Albay Cumur Koskos, Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, şehit aileleri ve gaziler ile çok sayıda vatandaş tarafından ziyaret edildi.

EDİRNE
CUMHURİYET BİSİKLET TURU DÜZENLENDİ
Edirne'de, vatandaşların katılımıyla Cumhuriyet Bisiklet Turu düzenlendi.

Edirne Bisiklet Kulübü Derneğince, Cumhuriyet'in 86. kuruluş yıldönümü etkinlikleri kapsamında düzenlenen Cumhuriyet Bisiklet Turu'na katılan vatandaşlar ve bisikletseverler Saraçlar Caddesi'nin başında toplandı.

Dernek başkanı Sadrettin Alıcı, yarış öncesi yaptığı konuşmada, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün, hedef olarak gösterdiği çağdaş, uygar ülke olma yolunda laik, demokratik Cumhuriyet rejiminin, Türk milletine ulus olma, dünya milletlerinin onurlu bir üyesi olma bilincini kazandırdığını belirtti.

BURDUR
Cumhuriyetin 86. yıldönümü Burdur'da coşkulu bir şekilde kutlandı. Burdur merkez ve ilçelerinde Türk bayrakları ve Atatürk fotoğraflarıyla süslenen cadde ve sokaklarda törenler düzenlendi. Sivil ve askeri erkânın yanı sıra öğrenci ve vatandaşların katıldığı kutlamada coşku, sevinç ve gurur vardı.

Burdur'daki resmi kutlamalar Vali İbrahim Özçimen'in makamında tebrikleri kabulü ile başladı. Vali Özçimen, daha sonra resmi töreninin gerçekleştirileceği Cumhuriyet Meydanı'ndaki tören alanına geldi. Özçimen ve Garnizyon Komutanı Cengiz Özen ve Belediye Başkanı Sebahattin Akkaya, tören alanında protokol, asker, öğrenciler ve vatandaşların bayramını kutladı.

Vali Özçimen törende yaptığı konuşmada, 29 Ekim 1923'ün Türk tarihi içinde en önemli dönüm noktalarından birini teşkil ettiğini söyledi. Özçimen, "Türkiye cumhuriyeti, vakarlı, ciddi, güçlü bir devlet olarak yüce Atatürk'ün ilke ve inkılâpları ışığında Türk milletinin hizmetinde olmaya devam etmektedir. Ulu Önder Atatürk ve arkadaşlarının bizlere emanet ettiği, cennet vatanımızın kıymetini ve cumhuriyet idaresinin değerini iyi bilmek ve ona en iyi şekilde layık olmak zorundayız." diye konuştu.

MARDİN
Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 86. yıldönümü Mardin'de de coşkuyla kutlandı. Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk anıtına çelenklerin konulmasıyla başlayan ve Şehir Stadyumu'nda devam eden törene Vali Hasan Duruer, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Selim Mert, Belediye Başkanı Mehmet Beşir Ayanoğlu ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Vali Hasan Duruer, "Milletimize armağan olan Cumhuriyetimizin 86. yılında sizlerle olmanın mutluluk, coşku ve heyecanı içerisindeyiz. Türkiye için sadece bir yönetim şekli değil aynı zamanda tarihimizin en kapsamlı çağdaşlaşma hamlesi olan Cumhuriyet, getirdiği çağdaş açılımlarla Türk insani hukukunu geliştirmiş aynı zamanda ekonomik ve sosyal ve siyasi hayatımız görülmemiş bir dinamizm kazanmıştır. Cumhuriyet'i ayakta tutan yegane kuvvet milletin kendisidir. İnsanlarımız Cumhuriyet'in değerlerine sımsıkı sarılmıştır. Cumhuriyetimizin temel hedefi görevlerini yerine getiren haklarını savunabilen özgüveni gelişmiş üretken bireyleri topluma kazandırmak olmuştur. Bu ülkede yaşayan herkes hürdür. Birinci sınıf vatandaştır. Temel hak ve özgürlükler kanunular ve hukuk sistemi içerisinde özgürce kullanabilmektedir. Herkes aynı geçmişi ve ortak bir geleceği paylaşmaktadır. Herkes tasada, kaygıda ve kaderde ortaktır. Büyük Atatürk'ün kurduğu egemenlik kayıtsız şartsız milletindir ilkesi devletin ve rejimin temelini oluşturmaktadır. Devlet halkın devletidir. Üstün irade ve her türlü yönetim kaynağı milletin iradesidir. Bütün bunların teminatı ise cumhuriyettir. Cumhuriyetin verdiği güç sayesinde de Türkiye uluslararası camiada cumhuriyetin sayesinde önemli bir yer tutmuş ve bölgede aktif rol almış yurtta ve dünyada barış ilkesinde uygulamıştır. Avrupa Birliği (AB) yolunda kararlı adımlar atmıştır. Ülkemiz coğrafik konumu itibarıyla ekonomik ve politik stratejik bir konuma sahiptir. Bu nedenledir ki bu topraklar üzerinde binlerce yıldır beraber yaşamış insanlar üzerinde plan yapılmış ve planlar oynanmıştır. Ancak tek yürek ve tek kuvvet olmamız sayesinde bu oyunları boşa çıkarmıştır. Bundan sonra oynanacak oyunlar da boşa çıkmaya mahkumdur" dedi.

BİZE ULAŞIN