Dışişleri Türkiye'nin imajını yenileyecek

Dışişleri Bakanlığı, Batılı ülkelerde Türkiye'ye ve Türk halkına yönelik oluşan önyargıların giderilmesi için tanıtım çalışması başlatacak

Dışişleri Bakanlığı, Fransa ve Almanya başta olmak üzere Batılı ülkelerde Türkiye ve Türk halkına yönelik önyargıların artması üzerine bir tanıtım çalışması yapmak üzere harekete geçti. Dışişleri Bakanlığı'nın Meclis'e sunulan 2010 yılı bütçesinde; Avrupa'da, Türkiye'nin dış politika hedeflerini engelleyecek, geciktirecek etnik, dini ve tarihi önyargılar ortaya çıktığı, bu nedenle Türk imajının inşasına hız verilmesi gerektiği vurgulandı.

LOBİ FAALİYETİ

Bütçeye göre Dışişleri Bakanlığı, başta Avrupa ve ABD'de olmak üzere dünyadaki Türk imajının nasıl olduğunu araştıracak. Araştırmanın sonuçlarına göre olumsuz Türk imajını düzeltmek için tanıtım kampanyası başlatılacak. Kısa, orta ve uzun vadeli proje ve programlar hazırlanacak. Sivil toplum örgütleri de tanıtım kampanyasının içine katılacak. Batılı ülkelerdeki lobi ve halkla ilişkiler şirketlerinden de yardım alınacak.
BİZE ULAŞIN