Diyarbakır'da domuz gribinden ölüm

Sağlık Bakanlığı, domuz gribi nedeniyle Diyarbakır'da tedavisi devam eden 34 yaşındaki bir bayanın hayatını kaybettiğini bildirdi.

Diyarbakır Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde tedavi gören Müşerref Bozkurt isimli bayan hayatını kaybetti. Ölüm olayı, Sağlık Bakanlığı'nın internet sitesinde de yayınlandı.

Domuz gribinden ölen B.B'nin düşük ve erken doğum şüphesiyle 15 gün önce hastaneye yatırıldığı belirtildi.

Alınan bilgilere göre, düşük ve erken doğum şüphesiyle Diyarbakır Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesine 15 Ekim tarihinde geldiği kaydedilen B.B'nin 1 gün sonra, boş kuvöz olmadığı gerekçesiyle Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine sevk edildiği öğrenildi.

Sekiz aylık hamile olduğu belirlenen B.B'nin burada tedavi altına alındığını anlatan yakınları, şunları söyledi:
''Bize hastanın ameliyat edilerek çocukların alınacağını söylediler. İlk bebek sezaryen sırasında hayatını kaybetti, diğer bebeği de iki gün sonra öldü. O günden beri hastamız yatıyordu. Kimse bize domuz gribi olduğunu söylemedi. Biz kendisiyle aynı ortamda ve hatta temasta bile bulunuyorduk. 3 gün önce ciğerlerinde problem olduğunu söylediler. Fenalaşınca yoğun bakıma aldılar. Bugün hayatını kaybetti. Bize kimse neden domuz gribi olduğunu ve gerekli önlemleri almamız konusunda uyarıda bulunmadı.''
Dicle Üniversitesi (DÜ) Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Kemal Çelen ise AA muhabirine yaptığı açıklamada, hastanın bir hafta önce akciğer enfeksiyonu ve solunum sıkıntısı nedeniyle kendilerine geldiğini, hastaya hemen akciğer enfeksiyonu tedavisi uygulandığını söyledi.

Hastadan aynı zamanda H1N1 virüsüne karşı örnek de alındığını ifade eden Doç. Dr. Çelen, ''2 gün önce sonuçlar ulaştı ve hastanın sonuçları pozitif çıktı. Hasta solunum cihazına bağlı olarak diğer hastalardan ayrı bir bölümde izole edildi'' diye konuştu.

Bu arada hayatını kaybeden B.B'nin yakınları hastane önünde sinir krizleri geçirdi. B.B'nin cenazesi de defnedilmek üzere Eğil ilçesine bağlı Balım köyüne götürüldü.

Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, ilk pandemik A (H1N1) grip vakasının tespit edildiği 15 Mayıs 2009 tarihinden bu yana Türkiye'de toplam bin 411 vakanın tespit edildiği bildirildi. Bu vaka sayısının bugün itibariyle Türkiye'de var olan vaka sayısı değil, sürecin başlangıcından bu yana tespit edilen toplam vaka sayısı olduğu belirtildi.DOMUZ GRİBİ HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

DÜNYANIN DOMUZ GRİBİ HARİTASI

* DOMUZ GRİBİNDEN KORUYAN GIDALAR İÇİN TIKLAYINIZ ...

Laboratuvar teyitli ve tedavisi hastanede sürdürülmekte olan 12 vakanın bulunduğu kaydedilen açıklamada, "Bunlardan Diyarbakır'da tedavisi devam eden 34 yaşında bir bayan vatandaşımız maalesef hayatını kaybetmiştir. Halen 11 vakanın tedavisi hastanede devam etmektedir. Bunlardan durumu ağır olan 3 hastanın tedavisi ise yoğun bakımda sürdürülmektedir." denildi.

Açıklamada, vatandaşların korunma tedbirlerine özenle riayet etmesi, grip belirtileri olan çocukların okul ve dershaneye gönderilmemesi gerektiği vurgulandı. İki yaşından küçük çocuklar, kronik hastalığı olanlar, gebeler ve 65 yaş üstündekilerin grip belirtileri ortaya çıktığında mutlaka bir hekime müracaat etmesi gerektiği belirtilen açıklamada, şu görüşlere yer verildi: "Bunların dışındaki kişilerde grip belirtileri ortaya çıktığında evlerinde istirahat etmeleri, ancak genel durumunda kötüleşme, solunum güçlüğü, göğüs ağrısı, nefes darlığı, bilinç bulanıklığı, 3 günden fazla süren ateş, ciddi ve sürekli kusması olan vakaların beklemeden doktora müracaatları büyük önem taşımaktadır."

BİZE ULAŞIN