Gül'den önemli mesajlar

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye'nin bugün Cumhuriyetin 86. yıldönümünü kutladığını belirterek, "10. yılı değil, 20. yılı değil bugün 86. yılı kutluyoruz. Artık Cumhuriyetimiz bir olgunluğa ulaşmıştır. Olgunluk sancıları ağrıları olabilir. Türkiye bunları aşar" dedi.

Çankaya Köşkü'nde Cumhuriyet Bayramı resepsiyonu veren Cumhurbaşkanı Gül, bugün Cumhuriyet Bayramı'nın 86. yılının kutlandığını hatırlatarak, "10. yılı, 20. yılı, 50. yılı kutlamıyoruz bugün. Bugün Cumhuriyetimizin 86. yıldönümü. Artık çok olgun bir Cumhuriyetimiz var. Bundan gurur duyuyoruz. Bakın çevremize herkes bizi katip ediyor. Herkes Türkiye yaptı biz niye yapmayalım diyor. Gayet emin adımlarla ilerliyoruz. Tabii ki bu olgunluk sürecinde bazı olgunluk ağrıları olabilir. Türkiye bunları çok rahat
bir şekilde aşacaktır. Heyecanlanmaya gerek yok. Asıl Türkiye'ye dışarıdan bakınca heyecanlanıyorsunuz" diye konuştu.

"CUMHURİYETİN TEMEL İLKELERİNDE HERKES MUTABIK"

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Cumhuriyetin temel ilkeleri üzerinde herkesin genel mutabakatının olduğuna dikkat çekerek, "Bu konuda kimsenin şüphesi olmasın. Zaten Cumhuriyetimizin temel ilkeleri üzerinde bütün Türkiye'nin mutabakatı car. Böyle düşünmeyenlerde olabilir. Ama bunlar çok çok marjinal seviyede" şeklinde konuştu. Cumhurbaşkanı Gül her ülkenin olduğu gibi çeşitli problemleri ve sorunları olduğunu belirterek, "Türkiye'nin aydınları var, siyasetçileri var, komutanları var. Türkiye'nin birikimi var. Türkiye kendi meselelerini kendi halledebilecek durumda. Bu sıkıntılarımızı bu birikimlerimizle aşacağız. Evrensel demokrasiden Cumhuriyet'ten geri dönüş olamaz. Demokratik standartlarımızı da mümkün olduğu kadar yükselteceğiz. Bunları yapabileceğimize benim inancım tamdır" dedi.

"TÜRKİYE İLE BERABER OLANLARA TÜRKİYE GÜÇ KATAR"

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül bir gazetecinin 'Türkiye yönünü doğuya mı döndü?' şeklindeki sorusu üzerine, "Doğu-batı önemli değil. Önemli olan demokrasi ve insan haklarına saygıdır. Uluslararası arenada Türkiye'nin kıymetini bilsinler. Türkiye ile beraber olanlara Türkiye güç katar. Türkiye hiçbir şeye mecbur değildir. AB'ye de öyle. AB Türkiye'nin bir devlet projesidir. AB resmi olarak işimizi kolaylaştırmazsa bizde yapacakları kendi kendimize yaparız. Standartlarımızı yükseltiriz. Herkes hesap
verilebilirlik noktasında olmalıdır. Bu herkes için geçerlidir" diye konuştu.

Bir başka gazetecinin demokratik açılıma mola verilip verilmediğini sorması üzerine Gül şunları söyledi: "Bütün bunlar statik meseleleri, dinamik meselelerdir. Bu konular böyle bir anda bir günlük süreç değildir. Terör bitti demek için orada silahlı insan kalmayacak. Bu olursa terör bitti diyebiliriz."
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Kıbrıs ile ilgili Türkiye'nin bir açılım yapılıp yapılmadığının sorulması üzerine de, "Burada bir açılım falan yok. Türkiye'nin beklentileri var. Referandum bu yılın sonuna yetiştirilmeliydi. Zaman geçirme gibi oluyor. Türkiye bu konuda samimiyetini ispatladı" şeklinde konuştu. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül gazetecilerin Genelkurmay Başkanı ve ıslak imza ile ilgili sorularını cevapsız bıraktı. Aşı olup olmadığı yönündeki soru üzerine de Cumhurbaşkanı Gül, "Henüz aşı olmadım. Doktorlar ne derse onu yapacağım" dedi. Çocuklarını aşılatıp aşılatmadığını sorulması üzerine Gül, gazetecilere aynı soruyla cevap vererek, "Peki siz çocuklarınızı aşılattınız mı?" dedi.

BİZE ULAŞIN