Mesajlara 'açılım' damgası

Çarşamba 29.10.2009
ABONE OL
Siyasilerin Cumhuriyet Bayramı mesajlarına demokratik açılım tartışmaları damga vurdu.

Cumhurbaşkanı Gül: Türkiye tüm farklılıklarıyla, zenginlikleriyle, değerleriyle bir bütündür. Herkes, Cumuhuriyetin vatandaşı olarak eşittir.

TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin: Türk milleti bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da birlik ve beraberlik içinde, hoşgörüsünü, sağduyusunu kaybetmeden ilerleme yolunda sağlam adımlarla yürümeye devam edecektir.

Başbakan Erdoğan: Bizi tek millet olarak; tek devlet, tek bayrak, tek vatanda birleştiren yüksek değerlerimizi daha gür bir sesle yüceltiyoruz. Böylece, bu anlamlı günde kardeş kavgası çıkarmak için beyhude bir çaba içinde olan şer ve nifak odaklarına milletçe tek yürek olarak bir kez daha en güzel cevabı veriyoruz.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal: Cumhuriyetimizin 86. yılını gururla, mutlulukla heyecanla kutluyoruz. Bu mutluluğumuzun, heyecanımızın, gururumuzun nedeni, Cumhuriyetimize, ulusal birliğimize ve toprak bütünlüğümüze yönelik, içten ve dıştan tehditlere, saldırılara milletimizin kararlılıkla karşı çıkması ve korumasıdır.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli: 86'ncı yıldönümü hiç olmadığı kadar endişeli ve dört bir koldan sürdürülen tahriklerle karşılamış bulunuyoruz. Cumhuriyetimiz, temelinden tahrip edilmek istenmektedir. İktidar sahiplerinin gaflet, dalalet ve hatta hıyanetinin aynısına bugün de şahit olunmaktadır.

DTP Genel Başkanı Ahmet Türk: Cumhuriyetimizle yaşıt olan Kürt sorununu, cumhuriyetin prensipleri olan eşitlik, özgürlük, kardeşlik doğrultusunda ve kendi iç dinamiklerimizle birlik ve beraberlik içinde çözmekten başka yol kalmamıştır.